Zahraničí

Nebezpečí ve městě Sumy nepominulo. Rusové tam po sobě zanechali tisíce min

Sumy je jedno z nejvíce zničených měst Ukrajiny. V době nejtěžších bojů tam ruská armáda zasáhla chemičku, několik dnů z ní pak unikal nebezpečný amoniak. Ve městě, ze kterého uteklo více než 100 tisíc lidí, je stále nebezpečno. Ruští vojáci tam totiž po sobě nechali tisíce nastražených min.

Město Sumy zažilo tvrdé boje v ulicích na začátku války. Pár dnů nebylo jasné, jestli Rusové město ovládnou. Nepovedlo se jim to. A tak obsadili okolní vesnice a na město občas shodili bomby z letadel.

"V jedné ulici jsme nalezli pět mrtvých a dva zraněné. Přežila to čtyřletá holčička a její teta. Tlaková vlna holčičku odhodila na druhou stranu ulice, zarazila se o plot a její tetu našli pod sutinami. Nejvíc nás dojalo, že nás k ní dovedl pes, který štěkal, protože našel živého člověka," popsal situaci poručík hasičského záchranného sboru Jurij Komulik.

Související obsah

Kromě odklízení trosek hasiči také sbírají nalezené doklady, dokumenty nebo třeba klíče od aut, které pak vracejí majitelům. Spartakova ulice není uklizena ani po více než pěti týdnech od náletu.

"Nejvíc nás zdržuje počasí, když prší. Ale pracujeme od východu slunce až do západu. Když bude hezky, tak bychom mohli být hotoví do dvou týdnů," vysvětlil Komulik.

Ruští vojáci se po městě pohybovali pár dnů, zůstala po nich ale jedna z nejzáludnějších hrozeb, kterou přináší válka. Na různých místech rozmístili malé miny. Říká se jim okvětní lístky. V terénu jsou velmi snadno přehlédnutelné a můžou vás zmrzačit do konce života.

A tak nejen ve městě Sumy, ale i na jiných místech, kde byla ruská armáda, stále platí základní pravidlo. Tím je dávat velký pozor na to, kam šlapete a doporučuje se chodit radši jen po asfaltu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz