Domácí

Dvě zachráněná miminka v babyboxu během jednoho dne. Obě děti jsou zdravé

Dvě zachráněná miminka v babyboxu během jednoho dne. Obě děti jsou zdravé
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

V opavské nemocnici dostal novou šanci k životu novorozený chlapeček. Zaměstnanci nemocnice jej našli odloženého v babyboxu. Jen o pár hodin později objevili pracovníci novorozené miminko také v babyboxu v Českých Budějovicích.

Čerstvě narozeného chlapečka objevili zaměstnanci Slezské nemocnice v Opavě v sobotu krátce po druhé hodině ráno. Dohromady šlo o 235. dítě, které v Česku někdo odložil do babyboxu, a o celkem devátého odloženého novorozence v opavské nemocnici.

Chlapec zabalený jen do fialové mikiny byl čerstvě narozený, o čemž svědčila ještě nepodvázaná pupeční šňůra. Měřil 50 centimetrů a vážil 3 700 gramů. Zdravého novorozence si vzali do péče lékaři.

Související obsah

"Vojtíšek v opavském babyboxu potvrdil, že signalizace českých babyboxů je dokonalá. Zahladil poněkud smutek a lítost nad nedávno nalezeným děťátkem v Hniezdu záchrany v Bratislavě," uvedl předseda spolku Babybox Ludvík Hess.

Novorozený chlapeček dostal jméno Vojtěch podle světce, který má v sobotu svůj svátek, a také podle jednoho z mecenášů babyboxů Vojtěcha Nováka. Kromě jména a šance na život také obdržel zlatý novorozenecký dukát, který tradičně vydává Česká mincovna.

Nalezená holčička v Českých Budějovicích

Jen o několik hodin později se podobná situace opakovala v sobotu také v babyboxu v Českých Budějovicích. Tam pracovníci nemocnice našli jen 10 minut před polednem zdravou holčičku. "Miminko bylo zabalené v růžovém povijanu a na hlavičce mělo bílou čepici," uvedl Hess.

Děvčátko pojmenoval zakladatel babyboxu Lenka. Jedná se o celkově 236. děťátko odložené v babyboxu. Také signalizace v Českých Budějovicích fungovala bezchybně.

"První zprávu poslal babybox při otevření dvířek, pak poslal fotku při zatížení váhového senzoru a třetí zprávu poslal, když záchranáři vyjmuli děťátko z babyboxu. K tomu ještě dvakrát zvonil mobil na začátku a na konci akce," popsal Hess.

Podívejte se na příběh Tobiáše z Písku. Do babyboxu ho odložili dvakrát:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz