Zahraničí

Ukrajinci se na válku připravovali už tři dny před invazí. TV Nova má exkluzivní záběry

Důkladné přípravy na válku zahájili Ukrajinci v Kyjevské oblasti už 21. února, tedy o tři dny dřív, než začala ruská invaze. Už tehdy jim bylo jasné, že v následujících týdnech je čeká vojenský útok. Štáb TV Nova získal záběry, které to potvrzují.

Nikolaj je majitel hotelu severně od Kyjeva. Se zaměstnanci začal pomáhat s budováním kontrolních míst už tři dny před válkou, dosvědčují to záběry natočené na mobil 21. února. "Z ministerstva vnitra nás požádali, abychom naložili pytle s pískem a odvezli je do Ivankiva a na Polijske, na ta místa, odkud se čekal útok okupantů," vysvětlil Nikolaj.

Vše se seběhlo narychlo, počátek ruské invaze provázel přelet bojových vrtulníků přes kyjevskou přehradu. Tam se jich objevilo 34, sestřeleny byly tři z nich. Rusům moment překvapení nevyšel, celý areál hotelu se podle očekávání ocitl pod přímým ruským útokem. "Všechny díry jsme zadělali pěnou, aby se tam nedostala vlhkost a nepršelo tam. Okna jsme zadělali fólií, aby se dalo pokračovat v práci," doplnil Nikolaj.

Související obsah

Se svými zaměstnanci a dobrovolníky z různých koutů světa vytvořil tým, který pomáhá armádě a domobraně. Poslední týden třeba odstraňují některá kontrolní místa, aby se ulehčilo dopravě, nebo opravují mosty a zpevňují hráze. "Nemáme nějaký pevný plán, zůstáváme flexibilní. Je možné, že pojedeme i na východní Ukrajinu," řekl dobrovolník z USA Derrick Rolfo.

"Chci poděkovat Nodarovi, je to moje pravá ruka. Byl tu celou dobu a staral se o morálku lidí, ve dne v noci to měl na povel. Takže fakt díky, je to dobrý chlap," vzkázal Nikolaj.

Nodar je z Gruzie na Ukrajinu přitom před lety přijel s ruským pasem. Od začátku války se ho bojí někde ukázat a čeká na vyřízení ukrajinského občanství.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz