Domácí

Nekalé praktiky směnárny na letišti. Lidé dostanou za euro až o šest korun míň

Už před dvěma lety jsme upozorňovali na extrémně nevýhodné kurzy ve směnárnách na letišti Václava Havla v Praze. A situace se nezměnila. Za jedno euro tam lidé dostanou až o šest korun méně, než je kurz České národní banky (ČNB). Vláda s tím ale v dohledné době neplánuje nic dělat. Stále jí v tom brání zákon.

V době, kdy se cestovní ruch v Česku zvedá a na pražské letiště přilétá stále více lidí, jsou na vysokých kurzech biti především turisté. Do jejich kůže se na moment vžil i reportér TV Nova Jan Zálužský. "Já jsem na letišti Václava Havla v Praze, převlékám se za anglického turistu a uvidím, jak se směnárníky pochodím," sdělil Zálužský.

Ve směnárně vyměnil 50 euro za 936 korun českých, přitom podle kurzu České národní banky, by klidně mohl dostat téměř o 285 korun navíc. "Věřím, že tam mění lidé, kteří to třeba ani nevědí," má jasno jeden z dotázaných.

Související obsah

Od roku 2019 v Česku platí novela zákona, podle které je každá směnárna povinná do tří hodin od výměny peněz přijmout vaši reklamaci a částku vrátit zpět. O tuto změnu se zasadila bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která směnárníky osobně na letišti před dvěma lety kontrolovala. Jenže jak se zdá, veškerá snaha byla marná a nedostatečná.

"Já jsem nemohla zasahovat, ani ministerstvo. Ta firma se tam dostala na základě výběrového řízení, ta její obchodní politika se mi vůbec nelíbila. Ať se tím zaobírá současný ministr financí, jako jsem se tím zaobírala já," sdělila Schillerová.

"Zákon jako takový nijak nereguluje výši směnných kurzů. Jedná se tedy čistě o obchodní politiku dané směnárny, do jejíhož obchodního rozhodování nemůže ministerstvo financí vstupovat. Ministerstvo financí proto v tuto chvíli další změnu zákona neplánuje," uvedl resort.

Související obsah

I přesto, že vláda odmítá konat, přeci jen turistům svítí naděje, společnost Interchange už brzy na letišti podnikat nemusí, několikaletá smlouva jí brzy uplyne. "Stávající smlouva skončí v listopadu 2023, nicméně vyhlášení nového výběrového řízení plánujeme už na začátku příštího roku," řekla mluvčí letiště Klára Divíšková.

Podle informací TV Nova by měly být podmínky pro nové poskytovatele směnárenských služeb výrazně tvrdší, než ty pro ty předešlé. O vyjádření TV Nova požádala také společnost Interchange, na dotazy nijak nereagovala.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz