Ekonomika

Růst cen donutil Čechy šetřit. Hlavní inflační vlna nás teprve čeká, tvrdí ekonom

Češi podle statistického úřadu předvídali zdražování potravin, nemovitostí, ale i volnočasových aktivit. Proto už na konci loňského roku začali daleko více šetřit. Útraty českých domácností mezičtvrtletně klesly o více než 11 miliard korun.

Kvůli zdražování se už uskromnilo zhruba 65 procent Čechů, především ženy. Právě ty totiž ve většině domácností nakupují potraviny. Podle statistiků se bojí, že bude ještě hůř.

"Tyto obavy přibrzdily nákupní apetit domácností. Jejich spotřeba tak mezičtvrtletně klesla o více než 11 miliard korun. Míra jejich úspor po několika čtvrtletích poklesu opět vzrostla," prozradila analytička Českého statistického úřadu (ČSÚ) Karolína Zábojníková.

Související obsah

​"Je vhodné, když mají lidé ve svých kapsách více peněz, protože ten hlavní inflační náraz nás teprve ještě čeká," vyjádřil se ekonom Lukáš Kovanda. "Většině českých domácností se zvyšuje cena za základní komodity, které potřebuje každý. To znamená potraviny, energie, pohonné hmoty a bydlení," konstatoval ekonom Petr Studnička. 

Češi se uskromnili hlavně v případě nákupů oblečení, elektroniky, návštěv restaurací anebo volnočasových aktivit. Na řadě jsou podle odborníků i dovolené. Pro mnoho lidí se v následujících měsících stanou luxusem.

"Já bych očekával, že příští rok mohou ceny zájezdů vyrůst o pět až deset procent podle vývoje na trhu pohonných hmot. Letecké společnosti jsou dlouhodobě podfinancované a nemohou dál vést boj s pohonnými hmotami, tak aby nezdražily letenky," vysvětlil mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Odborníci předpokládají, že se Češi ve velkém vrátí k cestování po Česku.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz