Naše Česko

Chováte invazní nepůvodní druh zvířete? Do konce roku jej musíte zaregistrovat

Chováte invazní nepůvodní druh zvířete? Do konce roku jej musíte zaregistrovat
Na unijním seznamu je i mýval severní Zdroj: Profimedia

Od začátku letošního roku platí nová pravidla obrany proti invazním nepůvodním druhům, které jsou uvedeny na takzvaném unijním seznamu. Patří mezi ně například mýval severní, burunduk páskovaný, nutrie říční nebo želva nádherná. Lidé si zvířata mohou za určitých podmínek nechat do konce jejich života, mají ale povinnost je do konce roku zaregistrovat.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zveřejnila výzvu k zaregistrování invazních nepůvodních druhů z unijního seznamu. Kromě mývala severního, nutrie říční nebo želvy nádherné mezi ně patří například ondatra pižmová, psík mývalovitý, veverka liščí či rak červený. Z rostlin je to například srdcovnice či akácie modrolistá. Jejich celý seznam najdete pod tímto odkazem.

Podle nových pravidel je od začátku tohoto roku zakázané tyto druhy vypouštět, dovážet, převážet nebo je vysazovat do krajiny (pokud se jedná o rostliny). Lidé si ale za určitých podmínek mohou jedince ponechat v péči "na dožití", pokud je do konce letošního roku zaregistrují. Ochranáři ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí k tomuto účelu spustili elektronický registrační formulář.

Související obsah

​Majitel má povinnost u takového zvířete zamezit tomu, aby se dál rozmnožovalo, a zabezpečit jej proti úniku do volné přírody. "Mohou tam totiž poměrně rychle vytvořit životaschopné populace, které ohrožují naše původní druhy a společenstva. Například u raka mramorovaného stačí jediná samice k tomu, aby vznikla rozsáhlá populace raků. A ta přenosem račího moru decimovala naše raky říční a kamenáče," uvedl za ochranáře Tomáš Görner.

Elektronický registrační formulář je dle ochranářů jednoduchý na vyplnění – měl by obsahovat kontaktní údaje, informace o invazním nepůvodním druhu na unijním seznamu a prohlášení o splnění podmínek, na jejichž základě si chovatel může jedince ponechat.

Související obsah

"Vyplněné informace se propíší do osvědčení s unikátním evidenčním číslem, které majitel následně obdrží od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR," uvádí ochranáři s tím, že toto osvědčení bude dokladem o držení jedince v souladu s evropským nařízením. V případě změn údajů nebo úmrtí jedince je potřeba aktualizované údaje poslat agentuře.

Pokud majitelé registraci neprovedou do konce konce roku, od začátku toho příštího se další držení či chov invazních nepůvodních druhů bude považovat za porušení zákazů stanovených evropským nařízením. Tyto jedince bude také možné odevzdat do speciálních zařízení, jejich přehled zveřejní ministerstvo životního prostředí v průběhu roku na svých webových stránkách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz