Zahraničí

V žádném případě neodejdu. Ukrajinci vysvětlují, proč se rozhodli zůstat na Donbasu

V žádném případě neodejdu. Ukrajinci vysvětlují, proč se rozhodli zůstat na Donbasu
Mariupol po dvou měsících války Zdroj: Profimedia

Už několik týdnů úřady v Luhanské a Doněcké oblasti vyzývají místní obyvatele k evakuaci. Mnozí z nich ale stále zůstávají na Donbasu, na který Rusko aktuálně soustředí svou pozornost. Jejich důvody jsou různé. Někteří nemají odvahu utéct, jiní věří v dobrý konec a řada z nich odmítá opustit své příbuzné, kteří nemohou pryč svépomocí.

Druhá fáze ruské ofenzivy se odehrává na Donbasu. Ukrajinské úřady se na to připravovaly už od března a vyzývaly obyvatele Doněcké a Luhanské oblasti k evakuaci. V regionu přesto zůstaly desetitisíce lidí. Novináři z Rádia Svoboda, které působí mimo jiné i na Donbasu, hovořili s místními obyvateli a zjišťovali, proč se i přes varování úřadů rozhodli zůstat.

"Existuje mnoho důvodů, proč Kramatorsk neopustit. Zaprvé – ve městě zůstalo mnoho mých příbuzných. Zadruhé – nemáme dost peněz na to, abychom zůstali v jiném městě delší dobu. Samozřejmě se obáváme opakování mariupolského scénáře, ale doufáme v to nejlepší," svěřil se Dmytro, obyvatel Kramatorsku.

Související obsah

​"Přežil jsem tady první válku a přežiju i tuhle. Mám tu sklep," řekl novinářům muž, kterého potkali na ulici ve Slavjansku. "Nevidím žádné nebezpečí. Věřím, že vše dobře dopadne. Bydlíme ve vlastním domě. Máme sklep, vodu, brambory, gril, dřevo na topení. Rok 2014 nás ledacos naučil," řekla další obyvatelka Slavjansku.

"Musím se postarat o svou matku"

"Mám matku upoutanou na lůžko. Takže v žádném případě," vysvětlil jiný obyvatel důvody, proč z Donbasu nemůže odejít. Podobnou situaci řeší i Alla z Pokrovsku. "Zůstali jsme s manželem ve městě, protože se musím postarat o svou matku. Prodělala mrtvici a nemůže vstát z postele. Nicméně i ve svém srdci cítím, že jsem silně připoutaná ke svému domovu," řekla.

Serhij ze Severodoněcku prozradil, že o odchodu on i jeho příbuzní uvažují. Mají ale obavy. "Je to děsivé. Kdy se vrátíme domů? Tohle je humanitární katastrofa," konstatoval. Ze Severodoněcku je také Igor, který se přidal k ukrajinské armádě a za svůj domov nyní bojuje.

Související obsah

​"Narodil jsem se a vyrostl jsem v tomto městě. Rozhodl jsem se, že nemá smysl někam chodit. Je třeba bránit ani ne tak město, ale zemi a životy blízkých," svěřil se Igor. Na Donbasu zůstávají i úředníci, zdravotníci a záchranáři, kteří pomáhají obyvatelům.

Město důchodců

Většina civilistů ale podle dobrovolníka Arifa Bagirova, který působí v Severodoněcku, odešla. V kdysi stotisícovém městě zbyla ani ne pětina obyvatel. V Severodoněcku podle něj nyní zůstávají hlavně senioři, o které je potřeba se postarat.

"Máme spoustu lidí upoutaných na lůžko, kteří prostě nemohou odejít. Jak se ukázalo, Severodoněck je město důchodců. Potřebují léky a jídlo. Zůstávám tady, protože mám co dělat. A přijmu osud, který je pro mě připraven spolu s městem, kde jsem se narodil," zakončil Bagirov.

Rusko chce získat plnou kontrolu nad Donbasem. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz