Zajímavosti

Električtí upíři. Spotřebiče, které i po vypnutí plýtvají elektřinou

Električtí upíři. Spotřebiče, které i po vypnutí plýtvají elektřinou
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Ceny energií se stále zvyšují, a mnoho domácností tak přemýšlí, kde by ušetřilo. Celkem jednoduchý způsob, jak ušetřit přibližně 8 500 korun ročně za energie, podle energetiků existuje. Stačí, když si domácnost pohlídá vypojení některých spotřebičů ze zásuvek.

Podle energetiků mohou domácnosti za elektřinu platit méně. Stačí, když budou některé ze svých spotřebičů vypojovat ze sítí. Své tvrzení odborníci opírají o fakt, že elektrické vymoženosti jako Hi-Fi systém, sky box, nabíječka notebooku, televize a tiskárna čerpají část elektřiny i v případě, že jsou vypnuté. Z celkové roční spotřeby je tato technika i ve vypnutém stavu schopna prohospodařit až 23 procent, což je zhruba 8 500 korun.

"Jsou to elektrické spotřebiče, nabíječky a světla po celém vašem domě, zařízení, která sají energii ze sítě neustále, i když si myslíte, že jsou vypnutá," vysvětlil pro portál Mirror energetický expert Rob Bohm, který také uvedl, že ročně za tato zařízení domácnosti zbytečně zaplatí miliardy korun.

Související obsah

Blogerka Lynn Beattie, která provozuje peněžní blog Mrs. Mummypenny, uvedla další způsoby, jak ušetřit peníze za energii. Jenom za snížení teploty o jeden stupeň na svém termostatu v topné sezoně ušetřila přes dva tisíce korun za rok.

"Koupila jsem si časovač sprchy a požádala jsem všechny členy rodiny, aby se sprchovali pouze pět minut denně. Tím jsme ušetřili přes dva tisíce korun ročně. Jednoduchou změnou je uvařit vodu v konvici pouze na jeden nebo dva šálky čaje/kávy, které připravujete. Tato drobnost uspoří přibližně 200 korun ročně," uvedla blogerka, která vytahuje ze zásuvek ty spotřebiče, které zrovna nepoužívá. Ročně tak za energie ušetří okolo osmi tisíc korun.

Plyn i elektřina se zdraží o stovky procent, tvrdí ekonom Lubomír Lízal:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz