Zahraničí

Vysoké teploty a sucho sužují Indii a Pákistán. Zemědělci se bojí o úrodu

Indii a Pákistán sužují extrémní vedra. Meteorologové zaznamenali teploty přes 47 stupňů Celsia, což jsou nejvyšší hodnoty naměřené na severní polokouli od začátku roku. Lidé se potýkají s požáry, zemědělci na polích přicházejí o obživu a ve vyšších nadmořských výškách zase tají ledovce.

Teploty, které v dubnu šplhají až k hranici 50 stupňů Celsia. Takové extrémní počasí Indové v tomto ročním období nepamatují.

"Práce v tomhle počasí je velmi náročná, je prostě vedro. Teploty jsou teď okolo 42 stupňů. Je opravdu velké horko, je to znepokojující," řekl automechanik Rajendra Prasad.

Největší trable mají zemědělci. Vedra mnohonásobně zvýšila riziko vzniku požárů. Na některých místech už oheň spoustu polí zachvátil. Vzduch je kvůli kouři téměř nedýchatelný a místní přicházejí o zdroj potravin i příjmů. Část obilnin totiž z Indie míří na export a země doufala, že alespoň částečně pokryje výpadek, který způsobila válka na Ukrajině. Teď bude ráda, když sama vyjde.

Související obsah

"O kolik nám letos klesne produkce, je předmětem odhadů. Někdo tvrdí, že budeme mít o 10 milionů tun pšenice méně, jíní zase uvádějí, že přijdeme až o polovinu toho, co jsme letos chtěli vypěstovat. To by znamenalo, že bychom museli nakoupit 22 až 25 milionů tun," uvedl odborník Devinder Sharma.

Indie letos zažívá nejteplejší duben za poslední dekádu. Varování před extrémními teplotami platí na celém území. "Takové teploty jsou nebezpečné pro život. Pro spoustu lidí. V Indii žije téměř jeden a půl miliardy lidí na venkově. Nemají přístup ke klimatizacím ani žádným ochlazovacím systémům. V noci se snaží spát venku, aby se ochladili, ale už i v noci jsou teploty velmi vysoké," informoval profesor meteorologie z univerzity v Readingu.

Kvůli teplotám se Indie potýká rovněž s nejzávažnějšími výpadky elektřiny za poslední roky. Zavřené jsou kvůli tomu například i některé školy.

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz