Domácí

Pálení čarodějnic se neobešlo bez požárů a zranění. Jeden člověk skončil na JIP

Pálení čarodějnic se neobešlo bez požárů a zranění. Jeden člověk skončil na JIP
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Hasiči i záchranáři za sebou mají kvůli pálení čarodějnic náročnou sobotní noc a nedělní ráno. Museli totiž vyjíždět k desítkám případů požárů a zranění, které z velké většiny zavinila vyšší míra alkoholu. Jeden člověk skončil v nemocnici na jednotce intenzivní péče.

Popálené dlaně, otrava alkoholem a další desítky poranění a požárů, ke kterým museli v sobotu večer a v neděli ráno hasiči nebo záchranáři vyjíždět. I když evidovali během pálení čarodějnic o něco více výjezdů, než je tomu v běžných dnech, shodují se, že i tak byla situace poměrně klidná.

"Hasičům v sobotu lidé nahlásili téměř 8 000 událostí pálení čarodějnic. Na zhruba 150 z nich dohlíželi dobrovolní hasiči. Hasiči vyjeli celkem k 88 požárům, z toho jich přibližně polovina byla v přírodním prostředí," informovala TN.cz mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Zbytečně pak hasiči vyjížděli ve 39 případech.

Související obsah

"Počet požárů oproti minulým rokům nějak významně nevybočil z normálu, spíše byly oslavy čarodějnic z pohledu hasičů klidnější než v letech minulých," zhodnotila Jakoubková.

Pálení čarodějnic naopak dalo více zabrat záchranářům. "Od sobotní 19. hodiny do nedělní 7. hodiny ráno řešily dispečerky desítky událostí. Většinou šlo ale o méně závažné případy," uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Monika Nováková.

Úrazy zavinil hlavně alkohol a také neopatrnost. "Jedna osoba skončila na JIP v bezvědomí z důvodu intoxikace alkoholem. Záchranáři také museli ošetřit popálené dlaně jedné osoby. V ostatních případech šlo například o různé pády. Situace byla ale jinak klidná," dodala Nováková.

Pálení čarodějnic nebo také filipojakubská noc je lidový zvyk spojený se zakládáním ohňů a pálením figurín čarodějnic. Odehrává se v noci na 1. května. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz