Zahraničí

Řecko drtí vysoká inflace, na dovolené si připlatíte téměř za vše. VELKÝ PŘEHLED

Řecko drtí vysoká inflace, na dovolené si připlatíte téměř za vše. VELKÝ PŘEHLED
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Řecko patří k evropským zemím, na které současná vlna inflace dopadá nejtvrději. Plánované dovolené se mohou výrazně prodražit. Při radovánkách u moře budete muset vytáhnout víc peněz v restauracích nebo supermarketech, ale i u stánků s pitím na plážích. Redakce TN.cz přináší velký přehled, za co všechno si připlatíte.

Popularita Řecka jako dovolenkové destinace dostává zabrat. Země má totiž velké problémy se zdražováním, které se dotkne i turistů. Inflace v Řecku dosáhla v dubnu až na 9,4 procenta, uvedl portál Le Monde s odvoláním na Eurostat.

Pokud se chystáte do Řecka autem, dobře uděláte, když pořádně natankujete už cestou. Ještě lepší bude chodit na dovolené pěšky. Pohonné hmoty zdražování zasáhlo podobně jako v Česku. V březnu poskočily ceny benzinu na více než 50 korun za litr, uvedl zpravodajský web PressTV. Co byste v Řecku rozhodně neměli minout, si můžete nechat poradit od Expertů na cestách.

Související obsah

Prudce narostly ceny jídla. Řecko se potýká se zpožďováním zásobování způsobeným válkou na Ukrajině. Potíže má zejména s dodávkami obilí a obilných výrobků. Drahota se promítá do cen rýže, ovoce, masa nebo jedlých olejů. Maloobchodní ceny dohromady vyrostly až o 40 procent.

Ceny zboží v Řecku (květen 2022)

zboží cena
chléb (500 gramů) 14 až 36 Kč
lahev vody (0,33 litru) 12 až 25 Kč
jídlo ve středně drahé restauraci 148 až 493 Kč
lahvové pivo v restauraci (0,33 litru) 74 až 135 Kč
lahvové víno 99 až 246 Kč
rýže (1 kilogram) 25 až 74 Kč
balíček cigaret 106 až 130 Kč
jablka (1 kilogram) 20 až 62 Kč
kuřecí maso (1 kilogram) 92 až 222 Kč
šálek kávy  37 až 99 Kč
benzín (1 litr) 45 až 52 Kč
zdroj: Numbeo.com

Rozhodně se vyplatí dovézt si vlastní zásoby kávy nebo piva. Za šálek kávy nebo malé pivo se teď v Řecku platí zhruba 120 korun. Tradiční řecký gyros dokonce přijde i na 170 korun, píše portál Greek City Times.

Související obsah

Řecká inflace je mezi zeměmi Evropské unie nadprůměrná a ještě ji zesilují ekonomické problémy, s nimiž se Řecko potýká od krize z roku 2008. Pro mnoho Řeků to znamená existenční potíže, protože ani lidé s nadprůměrným platem často nedokáží uhradit náklady na bydlení.

Pro Řecko samotné je nejvážnější zdražování především u cen bydlení. Inflace zasáhla výrazně ceny elektřiny, která zdražila o 79,3 procenta. Ceny zemního plynu vyskočily o 68,3 procenta, uvedl PressTV. V Řecku se kvůli zdražování konají generální stávky, které zasahují jak veřejný, tak soukromý sektor.

Vlna zdražování trápí lidi po celé Evropě. Statistici zveřejnili odhad růstu cen za duben:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz