Domácí

Zemřela Meda Mládková. Historičce a sběratelce umění bylo 102 let

Ve věku 102 let zemřela historička umění, sběratelka a mecenáška Meda Mládková. Smutnou zprávu sdělil na sociálních sítích europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

"Tahle zpráva opravdu bolí. Dnes nás opustila jedna z nejvýznamnějších žen našich novodobých dějin, mimořádná osobnost a také moje přítelkyně Meda Mládková," napsal na facebooku v úterý europoslanec Jiří Pospíšil. Historička měla podlehnout zdravotním potížím, které souvisely s jejím pokročilým věkem.

Meda Mládková se narodila 8. září 1919 v Zákupech v severních Čechách. Od roku 1948 však žila v emigraci, nejdříve ve Švýcarsku, poté ve Francii a Spojených státech amerických.

"Přestože prožila většinu svého života mimo území naší země, byla velká vlastenka. Český národ milovala a vše, co dělala, tak dělala pro něj," doplnil Pospíšil.

Sběratelka a mecenáška vstoupila do povědomí Čechů zejména poté, kdy po smrti svého manžela Jana Mládka darovala rozsáhlou rodinnou sbírku moderního umění Praze. Po svém návratu do Čech na přelomu 80. a 90. let pracovala v Občanském fóru. Byla také zakladatelskou Nadace Jana a Medy Mládkových.

Pro umístění sbírky vybrala tehdy zchátralou budovu Sovových mlýnů na pražské Kampě. S úřady však vedla spor o konečnou podobu budovy. Muzeum bylo nakonec otevřeno na podzim roku 2003.

Související obsah

Mládková je držitelkou řady ocenění. V roce 1999 jí prezident Václav Havel například udělil medaili Za zásluhy. "Její odchod je pro nás všechny velká ztráta a mě osobně bylo obrovskou ctí, že jsem mohl v posledních několika letech s paní Medou Mládkovou blízce spolupracovat a převzít mimořádnou odpovědnost pečovat o její dílo a duchovní odkaz," uzavřel Pospíšil.

Obrazy Františka Kupky za 10 milionů korun přiletěly do Prahy (1/2012):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz