Domácí

Zemřel Radim Uzel. Slavný sexuolog podlehl rakovině žaludku

Ve věku 82 let zemřel v noci na pondělí Radim Uzel. Slavný sexuolog, gynekolog a popularizátor těchto lékařských oborů zesnul v pražské nemocnici v Motole po dlouhém boji s rakovinou žaludku. Informaci přinesl portál Blesk.

Česká vědecká obec se loučí se sexuologem Radimem Uzlem. Slavný odborník a poradce v oblasti sexu podlehl ve věku 82 let zákeřné rakovině žaludku. Informaci potvrdil portálu Blesk jeho vnuk. Uzel zemřel v noci z neděle na pondělí.

Uzel měl dlouhodobě zdravotní potíže. V roce 2020 prodělal velmi těžký covid a loni na podzim se dozvěděl děsivou diagnózu v podobě rakoviny žaludku. V rozhovoru pro portál Extra.cz letos v březnu oznámil, že cítí, že už mu moc času nezbývá a do roka a do dne nejspíše zemře.

Související obsah

"Doktor Radim Uzel, kandidát věd, byl významným členem Sexuologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, a určitou dobu plnil dokonce funkci vědeckého tajemníka. Byl známým sexuologem a gynekologem, který se věnoval především léčbě sexuálních disfunkcí, ale byl rovněž zakladatelem a prvním předsedou Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu, která po revoluci jako první rozběhla sexuální osvětu obyvatelstva České republiky," shrnul Uzlovo zaměření a úspěchy předseda Sexuologické společnosti Petr Weiss. Uzel v oblasti sexuologie působil také jako soudní znalec. V roce 2020 obdržel od prezidenta Miloše Zemana medaili za zásluhy.

"Byl i velmi dobrým přítelem a zábavným společníkem a autorem osvětových knih jak pro mládež, tak pro dospělé o lidské sexualitě. Jeho úmrtím vznikla naší společnosti velká ztráta a velmi tohoto jeho osudu litujeme. Bude nám velmi chybět," dodal Weiss.

Pusťte si celé vyjádření Weisse:

V rámci své praxe byl Uzel často předmětem kontroverze. Poprask spustil například v prosinci 2020, kdy na sebe upoutal pozornost výroky ohledně znásilnění. Prohlásil například, že si za něj oběť v některých případech může sama a že v některých případech je poplácání po pozadí na pracovišti v pořádku. Proti těmto názorům se ohradilo hned několik předních českých sexuologů.

Na fotografie ze života Radima Uzla se můžete podívat zde:

Ke smirti Radima Uzla probíhalo speciální vysílání na TN LIVE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz