Zahraničí

Europoslanci projednají reformu voleb do parlamentu. Sporných bodů je několik

Europoslanci v úterý budou řešit nová pravidla pro volby do Evropského parlamentu (EP). Nemůžou se shodnout třeba na kvótách, které by měly zajistit genderově vyrovnané kandidátky. Tedy to, aby na nich bylo stejně mužů a žen.

Sporných bodů je v návrhu hned několik. Poslancům se například nelíbí, že navrhuje kvóty na genderově vyvážené kandidátní listiny. Velkou diskusi vyvolává také zavedení volebního prahu nejméně 3,5 procenta pro velké volební obvody. Podle některých europoslanců by taková povinnost prakticky zlikvidovala malé strany v Evropském parlamentu.

Podle návrhu by se volby konaly napříč Evropou pouze v jeden den a kandidovat by mohl každý občan Evropské unie (EU) starší 18 let. Volič by nově mohl mít ve volbách hned dva hlasy, jeden pro volbu europoslanců ve své zemi a druhý v celoevropském volebním obvodu.

Související obsah

Poslance v úterý ve francouzském Štrasburku čeká také debata o válce na Ukrajině. Přesněji o jejích dopadech na Evropskou unii. Na plénu se bude mluvit o tom, jak ruská invaze ovlivnila například cestovní ruch, pravděpodobně přijde řeč i na chystaný další balíček protiruských sankcí.

Ani toto plenární zasedání se neobejde bez diskuse o Maďarsku a Polsku. V těchto zemích totiž Evropská unie už několik měsíců zkoumá stav právního státu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz