Zahraničí

Oslavy 70 let na trůnu: Královna Alžběta kvůli zdraví možná zůstane v ústraní

Velká Británie se chystá na oslavy 70. výročí panování královny Alžběty, které vyvrcholí už za necelý měsíc. Média ale stále častěji spekulují o zdraví panovnice. Podle některých zdrojů by se dokonce Alžběta nemusela ukázat ani na balkóně Buckinghamského paláce při závěrečném ceremoniálu.

Královna Alžběta je nejdéle sloužícím panovníkem v historii Velké Británie. Oslavy si ale možná užije jen v soukromí. Podle britských médií není její zdravotní stav nejlepší.

"Stále se to může stát, ale v žádném případě není zaručeno, že během jubilea královnu na balkóně uvidíme," tvrdí zdroj z Buckinghamského paláce.

Pozdrav z balkónu Buckinghamského paláce je tradicí. Královští novomanželé si zde například vždy dávají první polibek před britským lidem. Pokud by se královna letos na balkóně neobjevila, bylo by to poprvé za 70 let její vlády.

Související obsah

Podle některých královských expertů by si ale tento moment britská panovnice ujít nenechala. "Královna se chce opravdu ujistit, že dostaneme příležitost ji vidět při této velmi speciální a nadějné příležitosti. Především ví, že ji nikdo jiný v ten den nahradit nemůže," řekl odborník na královskou rodinu Neil Sean.

Alžbětino zdraví se ale podle jiných zdrojů za poslední týdny naopak údajně zlepšilo. Královna v soukromí používá vozík a hůlku. Na konci dubna se objevila na veřejnosti při návštěvě švýcarského prezidenta s manželkou a vypadala, že jí zdraví stále slouží.

Oslavy budou trvat čtyři dny. 3. červen, tedy druhý den letošních oslav, by se mohl stát státním svátkem už napořád jako pocta královně Alžbětě II. Za tento návrh se postavila i hlava anglikánské církve arcibiskup canterburský.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz