Experti na cestách

Bojuje s tím třetina Čechů. Psycholog radí, jak překonat strach z létání

Bojuje s tím třetina Čechů. Psycholog radí, jak překonat strach z létání
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Cestování letadlem patří podle statistik k nejbezpečnějším způsobům přepravy, přesto má mnoho cestujících z létání strach. Jakým způsobem s tímto typem strachu bojovat a jak ho překonat? O tom mluvil ve čtvrtečním pořadu Experti na cestách klinický psycholog Tomáš Holcner.

Strach z létání je v Česku poměrně běžná záležitost. "Mírnější potíže při létání v Česku zažívá zhruba 20 až 30 procent lidí v populaci. Pokud bychom se bavili o závažnějších potížích, které jsou velmi výrazné a omezují člověka, aby létal, tak to jsou přibližně tři až pět lidí ze sta," míní Tomáš Holcner.

Navzdory tomu, že letecká doprava je ta nejbezpečnější, jsou podle něj letecké nehody medializované více než ty ostatní. "Proto to může být také v podvědomí lidí víc zaseté. Ty potíže se projevují úzkostnými stavy, jež mohou vypadat tak, že se člověk zvýšeně potí, cítí bušení srdce, motá se mu hlava a má pocit trémy jako před zkouškou," popisuje psycholog.

Související obsah

Poradil, jak se strachu z létání dá předejít. "U mírnějších potíží je dobré, když si člověk dá čas, aby v klidu dojel na letiště a zároveň, aby tam přijel odpočatý, najezený a vše, co podporuje všeobecnou pohodu," radí Holcner.

Při letu samotném je podle něj několik možností, jak strach z létání zmírnit. "Jednou z nich je přenést svou pozornost na něco jiného. Můžete si vzít s sebou knihu, kterou máte rádi, pustit si oblíbenou hudbu, film, zkrátka cokoliv, co odvede vaši pozornost od toho, co vás čeká," doporučuje.

Související obsah

​Navíc je podle psychologa pro spoustu lidí možné tyto potíže zcela odstranit. "Pokud má někdo z něčeho strach, má tendenci se tomu vyhýbat. Cílem je, abychom třeba v rámci psychoterapeutické praxe dokázali člověku znovu pomoci se tomu nevyhýbat a být schopen zvládat tyto věci, jež jsou pro něj důležité," uzavírá Holcner.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz