Zahraničí

Blíží se unikátní výstava obrazů Alfonse Muchy v Japonsku. Zaštítil ji i Zeman

V Japonsku se už brzy uskuteční multimediální výstava iMUCHA, která obyvatelům Jokohamy přiblíží dílo českého malíře Alfonse Muchy. Výstava začíná 14. července a záštitu nad ní převzali ministr kultury Martin Baxa (ODS), premiér Petr Fiala (ODS) i prezident Miloš Zeman.

Jedná se o unikátní multimediální výstavu věnovanou českému malíři Alfonsi Muchovi. Obrazy se hýbou, ženy na nich ožívají.

"Jde o to, že promítáte dílo a jeho různě zpracované segmenty na obrovská projekční plátna a zároveň se promítá na podlahu, na strop. To je to, co lidi dneska baví. Dostává to novou formu, divák má možnost se podívat na makro detail toho díla," uvedl umělecký režisér a spoluautor projekt Michal Dvořák.

Související obsah

"Projekt iMUCHA je moderní ztvárnění, kdy se originály Alfonse Muchy přetaví do digitální podoby a dokážeme je rozpohybovat. Ten trend ve světě už letá u velkých světových umělců. My jsme první, kteří jsme vzali tvorbu Alfonse Muchy a předělali ji do rozpohybované podoby," vysvětlil další z autorů Richard Fuxa.

Kromě výstavy v Jokohamě se v rámci projektu 26. května bude konat interaktivní show v pražském O2 universu. Prostřednictvím komixového hrdiny, který se zamiluje do francouzské studentky, divák pozná Muchovo dílo i život.

Projekt získal záštitu premiéra Petra Fialy, ministra kultury Martina Baxy a prezidenta Miloše Zemana. Podle politiků může podpořit vztahy mezi Českem a Japonskem.

Související obsah

"Považuji výstavu iMUCHA za velmi kvalitní projekt, který dává nový rozměr secesnímu uměleckému dílu České republiky. Díky novým technologiím může současná generace pohlédnout blíže na dílo Alfonse Muchy," prohlásil ministr Baxa.

Projekt podporuje i malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková. Naopak kritiku si výstava vysloužila od dalšího dědice Johna Muchy, který své dědictví spravuje prostřednictvím nadace registrované v Lichtenštejnsku. Ta podala návrh na prohlášení ochranné známky iMUCHA za částečně neplatnou.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz