Domácí

Superzáchranáři začali působit ve Středočeském kraji. Nově jich mají pět

Superzáchranáři začali působit ve Středočeském kraji. Nově jich mají pět
Záchranná služba Zdroj: TV Nova

Ve Středočeském kraji začali nově fungovat takzvaní superzáchranáři. Jsou speciálně školení a mají kompetence lékařů, kterých je málo a jezdí na vážnější případy. Superzáchranáři mohou výrazně zkrátit kritický čas, než se k pacientovi dostane potřebná pomoc.

Kolegové jim říkají superzáchranáři, odborně se jim říká specialisté pro urgentní medicínu. Středočeský kraj jich má nově pět. "Celý projekt je reakcí na úbytek lékařů v přednemocniční péči," vysvětlila garantka projektu Klára Beranová.

Více než 80 procent výjezdů řeší na místě zdravotnický záchranář bez přítomnosti lékaře. Superzáchranáři ale dokážou zastoupit lékařskou posádku a tím výrazně urychlí zásah třeba při vážných dopravních nehodách. V Praze tito specialisté fungují už dva roky.

Související obsah

"Je to velmi efektivní, protože na případy nižší naléhavosti, kde by normálně musel vyjet lékař, můžeme poslat tyto specialisty a lékař tím může být ušetřen pro nejvážnější případy," uvedla mluvčí záchranářů Jana Poštová.

"Rozšíření kompetencí znamená podání léků bez konzultace s lékařem. Usnadní to určitě práci záchranáře v terénu," řekl vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska Zdeněk Břečka.

Související obsah

Kurz mohou podstoupit pouze zkušení záchranáři, trvá zhruba rok a půl a je zaměřen především na praktickou výuku. "Je to pro nás náročnější psychicky a zodpovědností, protože si musíme stát za tím, co provedeme s tím, že samozřejmě musíme být erudovaní a musíme se sebevzdělávat," prohlásil superzáchranář Jakub Lohr. Po absolvování kurzu mohou pracovat také na operačním středisku.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz