Domácí

V Krkonoších frézují zapadanou cestu. Je na ní sedm metrů sněhu

V Česku jsou stále místa, kde leží několikametrová vrstva sněhu. V Krkonoších je to třeba takzvaná mapa republiky nebo oblast mezi Luční boudou a Výrovkou. A právě tam je potřeba sněhem zapadanou cestu, která spojuje obě horské boudy, vyfrézovat.

Letos se asfalt cesty objevil až pod sedmi metry sněhových nánosů. Přibližně dva kilometry traverzu nad Modrým dolem trvá vyfrézovat celý den. "Těch posledních 60 až 100 metrů to jde blbě. Je to tvrdý, je tu pořád několik metrů, takže se už trápíme asi dvě hodiny," postěžoval si televizi Nova frézař Tadeáš Hlinka.

Bez pomoci sněhové frézy by muselo veškeré zásobování Luční boudy probíhat pomocí rolby až do července. "Ta rolba má spotřebu 80 litrů na 100, takže autem jsme tu daleko levněji," řekla majitelka Luční boudy Klára Sovová.

Související obsah

​Za mnohametrové nánosy sněhu mohou klimatické podmínky. Během zimy se tam nahromadí kvůli větru klidně i 15metrová vrstva. "Je to pro nás jediná možná letní cesta, ty ostatní jsou totiž pouze pro zimní provoz," vysvětlil spolumajitel Luční boudy Stanislav Beneš.

Díky současnému teplému počasí snad nehrozí to, co se tam stalo loni. Frézovali tam také začátkem května, jenže když už byla cesta volná, přihnala se sněhová vánice a během jedné noci traverz znovu zmizel pod sněhem, včetně dodávky.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz