Domácí

Jurečka oznámil další zvýšení důchodů. O kolik si polepšíte? KALKULAČKA

Jurečka oznámil další zvýšení důchodů. O kolik si polepšíte? KALKULAČKA
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

V reakci na prudce rostoucí inflaci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) oznámil, že na podzim vláda plánuje další mimořádnou valorizaci důchodů. Znamená to, že důchody se v letošním roce navyšují celkem třikrát. V peněženkách důchodců bude od září průměrně o dalších 700 korun více. Spočítejte si níže na kalkulačce, o kolik si polepšíte.

Důchodce letos na podzim s největší pravděpodobností čeká další zvyšování penzí. V letošním roce to bude již potřetí. V lednu vzrostly průměrně o 805 korun, od června se pak zvýší průměrně o dalších 1 017 korun.

V reakci na úterní zprávu Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji inflace, která v dubnu přesáhla 14 %, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oznámil, že bude další mimořádná valorizace.

Související obsah

​"Již od září tohoto roku. Růst cen za období únor až duben dosáhl 5,2 % a o toto procento budou zvýšeny procentní výměry důchodů. Zvýšení průměrného starobního důchodu tak bude o cca 700 korun," prozradil Jurečka.

Na kalkulačce níže si můžete spočítat, o kolik se vám zvýší důchod po červnové a zářijové valorizaci: 

Zdroj: Peníze.cz - Valorizace důchodu

Celkově se letos důchody zvýší v průměru o zhruba 2 500 korun. V roce 2021 byl průměrný důchod 15 425 korun, na podzim bude činit bezmála 18 tisíc korun. Státní rozpočet bude třetí valorizace stát přibližně osm miliard.

Zvyšovat by se podruhé v tomto roce mohlo i životní a existenční minimum. Od 1. dubna částka vzrostla o 10 %. Na konci dubna pak ministr Jurečka prohlásil, že je vláda připravena podle vývoje situace přistoupit v polovině roku k dalšímu zvýšení. Nyní je tato varianta podle mluvčí ministerstva Evy Davidové skutečně ve hře. Diskutuje se podle ní o zvýšení o 5 až 10 %.

V polovině roku bude vláda řešit i platy úředníků:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz