Domácí

Jurečka oznámil další zvýšení důchodů. O kolik si polepšíte? KALKULAČKA

Jurečka oznámil další zvýšení důchodů. O kolik si polepšíte? KALKULAČKA
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

V reakci na prudce rostoucí inflaci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) oznámil, že na podzim vláda plánuje další mimořádnou valorizaci důchodů. Znamená to, že důchody se v letošním roce navyšují celkem třikrát. V peněženkách důchodců bude od září průměrně o dalších 700 korun více. Spočítejte si níže na kalkulačce, o kolik si polepšíte.

Důchodce letos na podzim s největší pravděpodobností čeká další zvyšování penzí. V letošním roce to bude již potřetí. V lednu vzrostly průměrně o 805 korun, od června se pak zvýší průměrně o dalších 1 017 korun.

V reakci na úterní zprávu Českého statistického úřadu (ČSÚ) o vývoji inflace, která v dubnu přesáhla 14 %, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oznámil, že bude další mimořádná valorizace.

Související obsah

​"Již od září tohoto roku. Růst cen za období únor až duben dosáhl 5,2 % a o toto procento budou zvýšeny procentní výměry důchodů. Zvýšení průměrného starobního důchodu tak bude o cca 700 korun," prozradil Jurečka.

Na kalkulačce níže si můžete spočítat, o kolik se vám zvýší důchod po červnové a zářijové valorizaci: 

Zdroj: Peníze.cz - Valorizace důchodu

Celkově se letos důchody zvýší v průměru o zhruba 2 500 korun. V roce 2021 byl průměrný důchod 15 425 korun, na podzim bude činit bezmála 18 tisíc korun. Státní rozpočet bude třetí valorizace stát přibližně osm miliard.

Zvyšovat by se podruhé v tomto roce mohlo i životní a existenční minimum. Od 1. dubna částka vzrostla o 10 %. Na konci dubna pak ministr Jurečka prohlásil, že je vláda připravena podle vývoje situace přistoupit v polovině roku k dalšímu zvýšení. Nyní je tato varianta podle mluvčí ministerstva Evy Davidové skutečně ve hře. Diskutuje se podle ní o zvýšení o 5 až 10 %.

V polovině roku bude vláda řešit i platy úředníků:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz