Domácí

Část lidí nevěděla, že bude bez proudu. Město se hádá s distributorem, čí je to vina

Část lidí nevěděla, že bude bez proudu. Město se hádá s distributorem, čí je to vina
Ilustrační snímek Zdroj: TV Nova

Přerušení dodávek elektřiny se v úterý v Českých Budějovicích neobešlo bez komplikací. Podle krajského města měl totiž dodavatel EG.D říct svým spotřebitelům na zákaznické lince, že je o plánovaném několikahodinovém přerušení mělo informovat město. Energetický zákon ale toto tvrzení vylučuje.

Úterní přerušení dodávek elektřiny společnosti EG.D v Českých Budějovicích vyvolalo mnoho nepříjemností. Podle magistrátu totiž distributor svým zákazníkům na zákaznické lince sdělil, že je o plánovaném přerušení mělo informovat město. Magistrát pak měl dostat mnoho stížností.

"Magistrát města České Budějovice eviduje mnoho stížností občanů, kterým bylo na zákaznické lince společnosti EG.D, a. s., sděleno, že je o plánovaném přerušení dodávky mělo informovat město, jehož je to údajně povinností. Města a obce však žádnou takovou povinnost nemají. Informace o povinnosti měst a obcí informovat zákazníky o přerušení, kterou distributor sděluje na zákaznické lince, se nezakládá na pravdě a České Budějovice, ale i další obce a města se s důsledky této dezinformace v podobě stížností občanů bohužel musí potýkat mnoho let. Za informovanost o přerušení dodávek odpovídá výhradně distributor," uvedlo město na svých facebookových stránkách.

Související obsah

Podle energetického zákona jsou ale povinnosti distributora jasné. "Provozovatel distribuční soustavy je povinen oznámit započetí a skončení omezení nebo přerušení dodávek elektřiny způsobem v místě obvyklým nebo s využitím elektronických komunikací a uveřejňovat způsobem umožňujícím dálkový přístup, nejméně však 15 dnů předem. Ohlašovací povinnost nevzniká při provádění nutných provozních manipulací, při nichž omezení nebo přerušení dodávky elektřiny nepřekročí 20 minut," uvádí zákon.

"Provozovatelé distribuční soustavy oznámení zveřejňují na internetu jak prostřednictvím webových stránek, tak skrz aplikaci pro smartphony. Doporučujeme jít touto spolehlivou cestou a nechat si informace zasílat individuálně a v případě nedodržení zákonné povinnosti se obracet přímo na distributora," dodalo město na stránkách.

"Je pravda, že řada lidí byla zvyklá získávat informace o bezproudí z vývěsek obecních úřadů, obecních rozhlasů nebo obecních zpravodajů. I tuhle možnost jsme se pro ně snažili zachovat. Informace obcím společnost EG.D vždy zasílá včas, ale jejich zveřejnění není jejich povinností. A rozhodně není možné tyto kanály chápat jako oficiální zdroje informací o odstávkách. Jako na oficiální zdroj na ně také neodkazujeme," uvedl pro TN.cz mluvčí společnosti Roman Šperňák.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz