Ekonomika

ČEZ má rekordní zisky, stát si mne ruce. Vrátí se to lidem, slibuje ministerstvo

Skupina ČEZ, jejímž většinovým akcionářem je stát, v prvním čtvrtletí letošního roku vydělala téměř 27 miliard korun. Podle analytiků by stát mohl vysoké zisky energetické společnosti využít pro pomoc lidem.

Čistý zisk ČEZu vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun a výrazně tak překonal očekávání analytiků. Firmě pomohl mimo jiné enormní růst cen energií na velkoobchodních trzích a rekordní zisk z obchodování s nimi. Česko patří mezi největší vývozce elektřiny v Evropě.

Ne všechny oblasti ČEZu ale měly povedený rok. "Dařilo se rozdílně dvěma částem ČEZu. Dařilo se té výrobní části, která obchoduje na velkoobchodním trhu. Naopak obchodní části se nedařilo a ta skončila i ve ztrátě," uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Související obsah

"ČEZ pohádkově vydělává na tom, na čem občan prodělává. Protože ve světě rostou na historická maxima ceny elektřiny, tak jestliže ji ČEZ vyrábí, má pak na tom velkou marži a velké zisky. Proto má tak dramatický nárůst čistého zisku," vysvětlil výdělky podniku ekonom Lukáš Kovanda.

Většinovým akcionářem skupiny ČEZ je stát, který přes ministerstvo financí drží zhruba 70 procent akcií. "Ty současné výsledky indikují, že by ta příští dividenda mohla být historicky nejvyšší a i stát by si mohl přijít v té maximální hodnotě na víc jak 27 miliard korun," sdělil Kříž.

Související obsah

"Stát je samozřejmě spokojený, že se jeho firmě daří. Sledujeme ale také dopad na občany. Výhodou je, že díky dividendě, kterou bude ČEZ vyplácet, může stát financovat taková opatření, jako třeba 5 000 korun pro rodiny nebo zvýšené důchody," uvedl náměstek ministra financí Roman Binder (ODS).

Někteří doporučují, aby se ČEZ vyvázal z obchodování na německé burze. Tím by se prý daly snížit nynější vysoké ceny elektřiny. Podle ČEZu to možné není, kvůli dohodám s EU. "Hlavním benefitem pro ČEZ a tak i pro stát i pro občany je to, že skrze burzu lze prodávat po Evropě časté přebytky. Ty bychom bez burzy nebyli schopni prodat a takto vyrobená elektřina by skončila nejspíš bez užitku," myslí si analytik Radim Dohnal.

jal, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz