Zajímavosti

Čína zahájila novou misi. K vesmírné stanici dorazila nákladní loď

Čína zahájila novou vesmírnou misi. K její stanici dorazila nákladní loď, která tam dovezla zásoby paliva a materiálu pro vědecké experimenty. Přichystala tak stanici na brzký přílet dalšího modulu.

Nosná raketa Long March 7 s čínskou nákladní vesmírnou lodí Tianzhou 4 v úterý odstartovala z jihočínské provincie Hainan.

"Vstup na oběžnou dráhu byl velmi přesný, všechny parametry splnily, nebo dokonce překonaly naše očekávání. Je to dobrý základ pro naši astronautskou posádku Šenžou 14," uvedl pracovník čínského vesmírného programu Liu Jin.

Související obsah

Už 6,5 hodiny po startu se loď připojila k čínské vesmírné stanici. Na palubě přivezla několik set kilogramů zásob paliva a materiálu pro vědecké experimenty.

"Bylo dokončeno otáčení a dokování Tianzhou 4, včetně měření napájení zařízení, kontroly přetlaku dokovacího kanálu a ovládání celé stanice," sdělila další pracovnice programu Žou Šu mej.

Vše je tak připraveno na přílet tří tchajkonautů, kteří mají ve vesmíru strávit zhruba půl roku. Mise by měla odstartovat příští měsíc. Čínská vesmírná stanice zatím není dostavěná, proto Čína letos plánuje ještě asi pět dalších misí pro její dokončení.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz