Domácí

Pozor! Mobily napadá zákeřný virus, týká se to desítek tisíc Čechů

Pozor! Mobily napadá zákeřný virus, týká se to desítek tisíc Čechů
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Před nebezpečným malwarem, který útočí na mobilní telefony se systémem Android, varuje Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Virus rozesílá z napadeného mobilu zprávy, takových jen za středu zachytili operátoři statisíce.

Sítěmi mobilních operátorů v Česku se šíří nebezpečný malware Flubot. Ten funguje obzvláště zákeřně. Na telefon přijde zpráva, která budí dojem, že na majitele telefonu čeká hlasový vzkaz ve schránce a pro jeho poslechnutí musí otevřít přiložený odkaz.

Pokud uživatel odkaz otevře, objeví se nabídka na instalaci aplikace. Ta je ovšem podvodná. Po nainstalování pak rozešle z napadeného telefonu velké množství MMS nebo SMS zpráv.

Takto může vypadat podvodná SMS s malwarem | Zdroj: TN.cz

Jen za 11. května zaznamenali operátoři už statisíce takto rozeslaných zpráv. Reálně se to tedy týká desítek tisíc telefonů u každého z operátorů, upřesnila APMS.

Pokud vám přijde na telefon SMS s podezřelým odkazem na hlasovou schránku, je nejlepší na zprávu vůbec neklikat a okamžitě ji smazat. "Uživatelům doporučujeme instalovat na telefon aplikace výhradně z oficiálních obchodů App Store a Google Play. Nikdy ne z neznámých zdrojů. Velmi často jde o podobně zhoubné programy," varoval prezident APMS Jiří Grund.

Související obsah

​Operátoři dokážou blokovat jen část škodlivého provozu. Pokud totiž SMS a MMS zprávy posílají přímo napadené telefony, tak do takové komunikace nemohou operátoři zasahovat. Není to poprvé, co Flubot na chytré telefony útočí. V minulosti se virus šířící se Evropou maskoval za zprávu od přepravní společnosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz