Naše Česko

Čápi milují sloupy. Distributoři vymýšlí finty, jak je chránit před elektrickým proudem

Období hnízdění ptáků je často spojené s jejich úrazy elektrickým proudem. Distribuční společnosti proto vymýšlí různé plašiče a nové izolátory vedení. V Přítlukách na jižní Moravě se čápi uhnízdili přímo na sloupu elektrického vedení.

Ještě loni bylo čapí hnízdo přímo na sloupu elektrického vedení. Ornitologové měli strach, že se ptáci poraní po zásahu proudem a dojde ke zkratu. "Samozřejmě ptáci nejsou proti elektřině imunní. Je to nebezpečí hlavně pro mláďata," vyjádřil se ornitolog Lukáš Viktora.

Související obsah

​Energetici proto vymysleli na čápy fintu. Jejich staré hnízdo na podzim opatrně sejmuli a umístili ho na zbrusu nový sloup, přes který nevedou dráty s elektřinou. A výsledek? Čápi byli přesunem trochu překvapení, ale teď už se zahnízdili a zahřívají vejce.

Podobných případů mají energetici několik ročně, čápi totiž sloupy milují. "Teď máme další případ v Dunajovicích," prozradil Radek Slatinský, vedoucí regionální správy společnosti EG.D.

Kromě ochrany čápů plánují energetici na Moravě také připevňování budek pro sýčky na sloupy elektrického vedení.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz