Zahraničí

Matka si všimla zakaleného oka u dítěte. Od lékaře si vyslechla drsnou diagnózu

Matka si všimla zakaleného oka u dítěte. Od lékaře si vyslechla drsnou diagnózu
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Když britská maminka Natasha sledovala první krůčky svého syna, všimla si, že jedno oko má podivně zakalené. V tu chvíli ještě netušila, že diagnóza bude tak drsná. Lékaři totiž u chlapce odhalili retinoblastom, což je zhoubný nádor sítnice.

Natasha Finneyová, která se svou rodinou bydlí v anglickém Boltonu, prožila to, čemu nechce čelit žádná maminka. Všechno začalo loni v listopadu, když sledovala první krůčky svého syna AJe.

"Ráno si AJ hodně třel pravé oko a z nějakého důvodu byl opravdu mrzutý, když jsme mu měnili plenu. Alex, AJův tatínek, i já jsme si všimli zákalu v jeho oku a rozhodli jsme se, že ho ještě ten den vezmeme k lékaři. Mysleli jsme, že by to mohla vyřešit jen antibiotika," popsala Natasha osudný den na instagramu, kde o příběhu svého syna pravidelně informuje.

A protože si myslela, že jde pouze o nějaký zánět, šla Natasha do práce, zatímco její manžel Alex vzal chlapce k praktickému lékaři. Ten je okamžitě poslal na vyšetření do nemocnice, kde mu podali antibiotika a chtěli si ho tam nechat přes noc. "Nakonec rozhodli, že si ho můžeme vzít domů, ale že ho musíme celou noc pečlivě sledovat," prozradila Natasha.

Zdrcující diagnóza

Druhý den ho rodiče vzali na oční kliniku do Manchesteru, kde si vyslechli diagnózu. Jejich dítě má retinoblastom, tedy rakovinu sítnice. Ta se léčí v Anglii pouze na dvou místech, malého pacienta si tak převzali odborníci z Birminghamu. Vzhledem k velikosti nádoru museli tamní lékaři kojenci oko ihned odstranit během tříhodinové operace, bylo to den po jeho ročních narozeninách.

Související obsah

​Mezi typické příznaky retinoblastomu patří šilhání, otok oka nebo zarudnutí v jeho okolí, změna barvy duhovky a často také podivný bělavý odraz v očích na fotkách. Pokud je nádor včas podchycen, zvyšuje se šance na vyléčení. U AJe ale bylo už pozdě. I bez oka je ale jeho život šťastný.

Britskému deníku Daily Mail Natasha řekla, že si chlapec vede skvěle přes všechno, čím si prošel. Uvedla, že její syn je "šťastný chlapeček, který se nyní staví na nohy, všude chodí a rozvíjí svou osobnost".

Šilhání u dětí je nutné nepodceňovat

"Než byl AJ diagnostikován, o retinoblastomu jsme nevěděli, takže jsme neznali žádné typické příznaky. I když viditelně šilhal poměrně brzy, neměli jsme obavy, protože Alex a jeho maminka také mírně šilhají. Takže jsme předpokládali, že je to dědičné," svěřila se Natasha.

Od lékařů ale zjistila, že šilhání je druhým nejčastějším příznakem retinoblastomu. Především u malých dětí je proto nutné tento symptom nepodceňovat. Retinoblastom se totiž nejčastěji vyskytuje u dětí do dvou až tří let, později už je vzácný.

"Nedostali jsme jinou možnost než odstranění pravého oka kvůli velikosti nádoru. Alex a já jsme byli zdrceni a chvíli nám trvalo, než jsme vstřebali, co nám bylo řečeno," řekla Natasha. Následující tři hodiny byly nejdelší v jejím životě. Když jí lékaři řekli, že operace byla úspěšná, cítila obrovskou úlevu. Lékařům se podařilo odstranit celý nádor, AJ tak nemusí podstupovat další léčbu.

Jeho život je teď téměř normální. "Zdá se, že vidění jen na jedno oko ho příliš neovlivňuje, ale čas od času naráží do rámů dveří," zakončila Natasha. Po zákroku se také hodně orientuje na levou ruku, protože na této straně vidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz