Domácí

Duka končí jako pražský arcibiskup. Vystřídá ho Graubner

Novým pražským arcibiskupem se stal Jan Graubner. Ten až dosud plnil funkci olomouckého arcibiskupa. Ve funkci nahrazuje dosavadního pražského arcibiskupa a současně kardinála Dominika Duku. Česká biskupská konference oznámila jeho zvolení v pátek v poledne, jmenoval ho papež František.

V pátek v poledne oznámila Česká biskupská konference, koho papež zvolil jako nového pražského arcibiskupa. Stal se jím dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Ten zároveň plní i funkci předsedy České biskupské konference.

Současný pražský arcibiskup Dominik Duka tak ve své funkci končí. Církevní hodnostáři s výjimkou papeže totiž tradičně opouští své posty s dosažením 75 let. Tuto hranici Duka překročil před čtyřmi lety. Poté, co předal papeži svou rezignaci, jej hlava římskokatolické církve pověřila dočasným vedením arcibiskupství do doby, než Vatikán vybere Dukova nástupce.

Související obsah

Zvolení Jana Graubnera oznámila Česká biskupská konference mimo jiné na svém twitterovém účtu, kde zveřejnila i fotografii z ceremonie. 

Ke zvolení Graubnerovi obratem gratuloval prezident Miloš Zeman. "Vážený otče arcibiskupe, blahopřeji Vám ke jmenování pražským arcibiskupem. Papež František svým rozhodnutím podle mého názoru potvrzuje důležitost kontinuity v české církvi, kdy tradice je pevnou kotvou v čase velkých světových krizí," stojí v úvodu Zemanovy gratulace.

Jan Graubner absolvoval kněžský seminář Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Olomouci. Kněžské svěcení přijal roku 1973. Biskupem se stal roku 1990. Za své biskupské heslo si zvolil citát Quod dixerit vobis, facite (česky: Co vám řekne, učiňte). V rámci svého církevního působení se zasloužil o vznik několika církevních škol a charitativních sbírek. Mezi ně patří například Tříkrálová sbírka.

Kvůli tradici, podle které arcibiskup rezignuje na svůj post s dovršením hranice 75 let však pravděpodobně nebude Jan Graubner zastávat tuto funkci dlouho. Novému arcibiskupovi je totiž 73 let. Je ovšem možné, že stejně jako jeho předchůdce Dominik Duka bude i Graubner nějakou dobu ve funkci přesluhovat do doby, než papež vybere vhodného nástupce i jemu.

Co vlastně arcibiskup dělá? Na to se redakce TN.cz ptala generálního sekretáře Ekumenické rady církví Petra Jana Vinše. "Role pražského arcibiskupa je především v tom, že je hlavou pražské arcidiecéze, která je jednou z těch největších a nejdůležitějších katolických diecézí v naší zemi. Zároveň funkce arcibiskupa hlavního města byla vždy důležitá i z politického hlediska. Zejména tím, že komunikuje s představiteli státní moci a tak podobně," říká Vinš.

Důležité je i to, že jeden z arcibiskupů je vždy předsedou České biskupské konference, tedy osobou, která reprezentuje římskokatolickou církev a její biskupy za celou zemi navenek. Tím již Graubner je. Podle Vinše však není možné, aby zastával jak funkci arcibiskupa pražského, tak toho olomouckého. Papež proto pravděpodobně brzy začne zvažovat, kdo nahradí Graubnera v jeho dosavadní funkci v Olomouci.

Související obsah

"Kardinál Duka nicméně stále zůstává kardinálem. To znamená, že až do svých osmdesáti let je stále ještě jedním z volitelů papeže. To znamená, že pokud by do osmdesáti let věku kardinála Duky papež František zemřel, nebo rezignoval, tak by Dominik Duka byl součástí konkláve, která bude volit nového papeže," podotýká Vinš.

O tom, kdo bude novým pražským arcibiskupem, rozhoduje papež. Jemu připraví seznam potenciálních kandidátů apoštolský nuncius. Ten je defacto vatikánským velvyslancem v dané zemi. "Při sestavování seznamu kandidátů nuncius obvykle vyslechne názor kohokoliv, koho on sám uzná za vhodné. Obvykle je tedy vyslechnut názor biskupské konference či významných osobností příslušné diecéze.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz