Domácí

Jak snížit náklady za energie? Snadná vychytávka může pomoci ušetřit tisíce

Jak snížit náklady za energie? Snadná vychytávka může pomoci ušetřit tisíce
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Zdražování energií trápí nejednoho Čecha. Jednoduché vychytávky však mohou pomoci citelně snížit platby za elektřinu nebo plyn. Podle odborníků je možné takto ušetřit až tisíce korun ročně.

Jednoduché úpravy oken nebo dveří u bytu či domu mohou podle odborníků lidem pomoci, aniž by museli investovat peníze do výměny nebo oprav. "Chladný zimní vzduch proniká do interiéru nedostatečně utěsněnými dveřmi nebo okny, což může vést až k 30% ztrátám tepla," uvádí organizace dTest. K vytopení je tak nutné spotřebovat více energie, a náklady proto rostou.

Zda vám okno správně těsní, můžete jednoduše zjistit. Stačí ho otevřít, na jeho okraj přiložit obyčejný papír a zase ho zavřít. Pokud papír nemůžete vytáhnout nebo to jde ztěžka, je všechno v pořádku. V případě, že jej vytáhnete snadno, je nutné opravit těsnění. "Zkontrolujte také okraje okenních rámů, zda mezi nimi a zdí nejsou škvíry. Případné nedokonalosti lze zaplnit silikonovou pěnou," radí experti.

Související obsah

Pomoci ušetřit za energie mohou závěsy nebo žaluzie. Za slunečných zimních dnů je vhodné závěsy roztáhnout a žaluzie shrnout. Sluneční paprsky tak pomohou místnost vyhřát. Naproti tomu při nepříznivém počasí a v podvečer je vhodné závěsy i žaluzie zatahovat.

Až čtvrtinu výdajů za energie navíc podle ekonoma Štěpána Křečka mohou lidé v zimě ušetřit tím, že budou topit na nižší teploty, například 20 °C, a doma se raději pořádně přioblečou.

Naopak v létě proniká teplo do interiérů. "Lidé tak využívají často klimatizace nebo ventilátory, což je energeticky náročné," řekl TN.cz Křeček. Také v tomto případě tedy pomohou žaluzie nebo závěsy.

I díky jednoduchým vychytávkám tak mohou lidé ušetřit. "Pokud by například čtyřčlenná rodina využívala vychytávky a energiemi šetřila, ušetří třeba i 20 tisíc ročně," má jasno ekonom Lukáš Kovanda.

Očekává se další zdražování elektřiny a plynu. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz