Zahraničí

Indičtí manželé žalují syna a snachu za to, že nemají vnouče

Indičtí manželé žalují syna a snachu za to, že nemají vnouče
Indická svatba, ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Ojedinělý případ začne v pondělí projednávat soud v severoindickém Haridwaru. Manželé v důchodu žalují syna se snachou za to, že je ani po šesti letech od sňatku neobdařili vnoučetem. Pokud se tak nestane do roka, požadují v přepočtu přes 15 milionů korun, které do mladých manželů a vzdělání svého syna dosud investovali.

Rodiče se těšili, jak si v důchodu budou užívat vnoučat, mladému páru i nabídli, že se o ně budou starat. Kromě toho jsou terčem posměchu, neboť v Indii se narození potomka rok dva po svatbě automaticky očekává. Syn (35) se snachou (31) však o dítěti ani šest let po svatbě nechtějí ani slyšet.

“Chceme vnuka nebo vnučku do jednoho roku nebo kompenzaci, protože jsem utratil svůj celoživotní výdělek za vzdělání svého syna,“ řekl podle agentury AP penzionovaný vládní úředník Sanjeev Prasad (61). Kromě škol, syn je pilot a hradili mu mimo jiné drahý výcvik v USA, zaplatili rodiče mladému páru opulentní svatbu v pětihvězdičkovém hotelu, luxusní auto i svatební cestu v zahraničí.

Rodiče argumentují tím, že ve svém věku potřebují vnouče, ale jejich jediný syn s manželkou na ně nemyslí. Považují to za psychické týrání, na tom postavil jejich právník žalobu, uvedla BBC. Podle ní je takový případ možná první v zemi a plní titulní strany indických novin, ale vychází z místních tradic.

“Mít dítě není v Indii téměř nikdy jen rozhodnutím páru,“ napsala BBC. V zemi se manželství uzavírají nejen mezi mužem a ženou, nýbrž mezi rodinami a brzké narození potomka je společenskou normou nejen pro široké příbuzenstvo, ale pro celé okolí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz