Zahraničí

Osmnáctiletý mladík zastřelil v Buffalu deset lidí, vysílal to živě na internetu

Mladý muž v neprůstřelné vestě a vojenském oblečení v sobotu zastřelil v obchodě v newyorském Buffalu deset lidí a další zranil. Policie ho dopadla. Pachatel se na sociální síti označil za nadřazeného bělocha a svůj čin tam vysílal v přímém přenosu.

Tragická událost se odehrála odpoledne tamního času v supermarketu Tops v převážně černošské čtvrti asi pět kilometrů od centra města, uvedla agentura AP.

U obchodu vystoupil podle svědků z auta mladý běloch v neprůstřelné vestě, vojenském oblečení, přilbě s připevněnou kamerou a s poloautomatickou puškou. Začal pálit na lidi na parkovišti před obchodem a v hrůzném počínání pokračoval i uvnitř. Tam zabil také člena ostrahy, bývalého místního policistu, který po něm několikrát vystřelil, ale trefil jen neprůstřelnou vestu.

Mladík zastřelil podle posledních informací deset lidí, další tři zranil, dva jsou v kritickém stavu. Poté se po složitém vyjednávání vzdal policii. Jedenáct ze zasažených bylo tmavé pleti.

Související obsah

Policisté čin označili za "rasově motivovaný, násilný extrémismus". Střelce později identifikovali jako 18letého Paytona Gendrona z vesnice Conklin, která je vzdálená asi 320 kilometrů od místa činu. Byl obviněn z vraždy prvního stupně a soud ho vzal do vazby bez možnosti propuštění na kauci.

Pachatel měl podle agentury BNO vysílat svou akci v přímém přenosu na sociální síti, kde rovněž publikoval stošestistránkový "manifest". V něm se označil za "supremacistu", což je víra v nadřazenost bělošské rasy, a za "antisemitu". Za svou motivaci označil konspirační teorii, podle které jsou bílí lidé nahrazováni jinými rasami.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz