Zahraničí

Osmnáctiletý mladík zastřelil v Buffalu deset lidí, vysílal to živě na internetu

Mladý muž v neprůstřelné vestě a vojenském oblečení v sobotu zastřelil v obchodě v newyorském Buffalu deset lidí a další zranil. Policie ho dopadla. Pachatel se na sociální síti označil za nadřazeného bělocha a svůj čin tam vysílal v přímém přenosu.

Tragická událost se odehrála odpoledne tamního času v supermarketu Tops v převážně černošské čtvrti asi pět kilometrů od centra města, uvedla agentura AP.

U obchodu vystoupil podle svědků z auta mladý běloch v neprůstřelné vestě, vojenském oblečení, přilbě s připevněnou kamerou a s poloautomatickou puškou. Začal pálit na lidi na parkovišti před obchodem a v hrůzném počínání pokračoval i uvnitř. Tam zabil také člena ostrahy, bývalého místního policistu, který po něm několikrát vystřelil, ale trefil jen neprůstřelnou vestu.

Mladík zastřelil podle posledních informací deset lidí, další tři zranil, dva jsou v kritickém stavu. Poté se po složitém vyjednávání vzdal policii. Jedenáct ze zasažených bylo tmavé pleti.

Související obsah

Policisté čin označili za "rasově motivovaný, násilný extrémismus". Střelce později identifikovali jako 18letého Paytona Gendrona z vesnice Conklin, která je vzdálená asi 320 kilometrů od místa činu. Byl obviněn z vraždy prvního stupně a soud ho vzal do vazby bez možnosti propuštění na kauci.

Pachatel měl podle agentury BNO vysílat svou akci v přímém přenosu na sociální síti, kde rovněž publikoval stošestistránkový "manifest". V něm se označil za "supremacistu", což je víra v nadřazenost bělošské rasy, a za "antisemitu". Za svou motivaci označil konspirační teorii, podle které jsou bílí lidé nahrazováni jinými rasami.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz