Zahraničí

Vzácné opičí neštovice se objevily v Evropě! Způsobují bolestivé puchýře

Vzácné opičí neštovice se objevily v Evropě! Způsobují bolestivé puchýře
Ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Velká Británie zachytila další dva případy nákazy opičími neštovicemi. Už na začátku května informovali lékaři o jednom infikovaném pacientovi. Podle odborníků se však lidé šíření nemoci, která způsobuje bolestivé puchýřky, obávat nemusí.

Vzácné opičí neštovice se objevily u dvou lidí v Londýně. Pár spolu žil ve společné domácnosti. Jeden z nakažených skončil na jednotce intenzivní péče, další je v izolaci.

Úřady už přitom 7. května zachytily v metropoli pacienta s tímto infekčním onemocněním. Dotyčný se měl vrátit z Nigérie, píše BBC. Podle lékařů však případy spolu nesouvisí. "Zatímco vyšetřování stále probíhá s cílem určit zdroj infekce, je důležité zdůraznit, že se nemoc mezi lidmi nešíří snadno a vyžaduje úzký osobní kontakt s infikovaným," vysvětlil lékař Colin Brown.

Související obsah

Lékaři se nyní spojují s lidmi, kteří mohli být v úzkém kontaktu s nemocnými. Experti však ubezpečili, že riziko pro širokou veřejnost je velmi nízké.

Británie evidovala případy nákazy opičími neštovicemi také v loňském roce. Podle portálu The Sun byla velmi vážná situace v roce 2018. Tehdy si opičí neštovice přivezli dva lidé z Nigérie. Následně se nakazila také zdravotní sestra. Přes 50 lidí poté lékaři varovali, že mohli přijít s touto nemocí do styku.

Opičí neštovice jsou extrémně vzácné a přenáší se na člověka kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných zvířat, a to především hlodavců, ale také primátů. U lidí se přenáší například respirační cestou, tělními tekutinami infikovaných nebo prostřednictvím předmětů, které jsou kontaminované virem.

Inkubační doba je obvykle šest až 16 dnů, samotné onemocnění trvá dva až čtyři týdny. Nemocné trápí horečky, vyčerpání, bolesti hlavy a zimnice, objevuje se také svědivá vyrážka.

Loni se kvůli covidovým restrikcím snížil výskyt neštovic. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz