Domácí

Kontroly odhalily u VZP pochybení. Pojišťovna hradila věci, které neměla

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) dokončil prověřování hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), a to především za roky 2018 a 2019. Prověřoval zejména, jakým způsobem pojišťovna využívala peníze ze základního a provozního fondu a také fondu prevence.

Nejvýraznější chyby kontroloři zaznamenali u hospodaření právě s fondem prevence, kde podle NKÚ postupovala pojišťovna v několika případech netransparentně a diskriminačně. Z fondu hradila i projekty, které neměla. Dlouhodobě prý také nedostatečně spravovala pohledávky.

Jedno z pochybení se týkalo financování přímořských ozdravných pobytů pro děti "Mořský koník". VZP podle kontrolorů zaplatila za léta 2018 a 2019 téměř 59 milionů korun dodavateli, kterého ale měla z výběrového řízení vyloučit. Se závěrem kontroly ohledně tohoto programu pojišťovna nesouhlasí.

Související obsah

​Z fondu prevence také podle kontrolorů platila minimálně dva pilotní projekty za více než 1,3 milionu korun, které podle zákona také hradit neměla.

U základního fondu zdravotního pojištění pak kontroloři odhalili jen několik nedostatků. V průběhu let 2010 až 2019 VZP neoprávněně zaplatila zdravotnickým zařízením 672 tisíc korun za výkony spojené s úmrtím u 362 žijících pojištěnců.

Závěry kontrolního úřadu bere pojišťovna na vědomí a u odhalených nepřesností přijme vnitřní opatření k zefektivnění správních úkonů.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz