Zahraničí

Vědci hlásí velký pokrok! Odhalili, proč některé děti zemřou krátce po narození

Vědci hlásí velký pokrok! Odhalili, proč některé děti zemřou krátce po narození
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Významný pokrok ve zkoumání syndromu náhlého úmrtí kojence se podařil vědcům v Austrálii. Podle jejich studie s tím souvisí nedostatek enzymu, který ovlivňuje vzrušivost mozku a pomůže tak dítěti probudit se v případě, že náhle přestane dýchat.

Vědci učinili významný pokrok ve snaze zjistit příčinu syndromu náhlého úmrtí kojence (SIDS). Výzkum vedla doktorka Carmel Harringtonová, výzkumná pracovnice z dětské nemocnice ve Westmeadu v Novém Jižním Walesu. Informoval o tom The Guardian.

Jak už název napovídá, jde o jev, kdy na první pohled naprosto zdravé miminko náhle zemře ve spánku. Obvykle k tomu dochází do půl roku od narození dítěte. Vědci nyní označili důležitý marker, který by mohl pomoci odhalit riziko úmrtí s tímto syndromem.

Související obsah

Již dříve pracovali vědci s teorií, že příčinou je nedostatečná vzrušivost mozku, který tak není během spánku schopný reagovat na vnější podněty. Výsledkem je to, že pokud dítě přestane dýchat, mozek není schopen na to zareagovat a dítě se neprobudí.

Tuto teorii vědci nyní potvrdili. Za nedostatečnou vzrušivost mozku podle jejich výsledků může enzym zvaný butyrylcholinesteráza. V rámci studie vědci odebírali vzorek krve 665 zdravým dětem, 26 dětem, které zemřely na SIDS, a 41 dětem, které zemřely z jiných příčin. Na základě rozboru krve zjistili, že děti, které zemřely na SIDS, měly nižší hladinu butyrylcholinesterázy v krvi. Ta má přitom zásadní vliv na mozkovou vzrušivost.

Jedná se o významný objev, který ocenil i britský vědec Peter Fleming z Bristolské univerzity. Ten stojí za kampaní Back to Sleep, která v devadesátých letech zabránila úmrtí desítek tisíc dětí. Kampaň cílila na to, aby rodiče nechávali miminka spát výhradně na zádech. "Toto je velmi zásadní pozorování. Pokud nám to říká něco nového o tomto mechanismu, pak je to velmi důležité," uvedl Fleming.

Vědci nicméně upozorňují na to, že ač se jedná o významný pokrok, je třeba v práci pokračovat. Jak píše server CTV news, nyní je třeba provádět další výzkum, aby se zjistilo, zda by rutinní vyšetření novorozenců mohlo SIDS zcela vymýtit. 

Lékaři přišli také na nový způsob, jak předcházet rakovině vaječníku:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz