Zahraničí

Česko chce pomoci s šetřením válečných zločinů na Ukrajině. Může shromažďovat důkazy

Česká republika by mohla pomoci s vyšetřováním válečných zločinů na Ukrajině. O tom, jak se do vyšetřování zapojí, v pondělí jednal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová se šéfem Mezinárodního trestního soudu v Haagu.

Shromažďování důkazů pro budoucí obžaloby válečných zločinců, taková by mohla být role České republiky při vyšetřování války na Ukrajině. "Myslím si, že Česká republika může napomoci tomu, aby stíhání některých válečných zločinců probíhalo efektivněji," nechal se slyšet ministr spravedlnosti Blažek.

Válečné zločiny už nyní vyšetřuje Ukrajina, řada evropských států, ale také Mezinárodní trestní soud. Není vyloučené ani to, že by do budoucna mohl vzniknout samostatný tribunál.

Související obsah

​V Bruselu válku řešili v pondělí i ministři zahraničních věcí členských států, kteří probírali hlavně navrhovaný šestý balíček protiruských sankcí. Dle očekávání se ale nedohodli. "Česká pozice je stále neměnná. V principu my v těch debatách s komisí máme domluveny podmínky. Situace na východě ukazuje, že je potřeba pokračovat v sankcích," vyjádřil se šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti).

Už před jednáním někteří ministři naznačovali, že pasáž o embargu na dovoz ruské ropy by mohlo bojkotovat Maďarsko. Evropská komise ale viníka hledat nechce. "Mojí rolí není na někoho svalovat vinu, ale snažit se najít mezi státy shodu," prohlásil vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell.

Rada pro zahraniční věci se bude situací na Ukrajině zabývat také v úterý. Tentokrát ale na úrovni ministrů obrany. Jednání se zúčastní i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz