Počasí

Čechy vystrašil jev podobný tornádu. Povedlo se ho natočit na více místech

Někteří lidé v pondělí ve středních Čechách zahlédli jev, který připomíná malé tornádo. Ve skutečnosti se ale jedná o prachový vír, kterému se říká rarášek nebo čertík. Jak upozornila expertka na počasí Dagmar Honsová, tento jev trvá jen krátce a viditelný je díky víření prachu.

Prachový vír ve středních Čechách některé lidi lehce vyděsil. "V Praze málem přišly hotely a restaurace o nejlepší zeleninu a ovoce, kterou rozvážíme. Tohle nás dnes těsně minulo," okomentoval video sdílené na sociálních sítích Marek Ž., jednatel firmy, která se zabývá dodáváním potravin. 

Takzvaný rarášek ale není příliš nebezpečný. "Pokud se nacházíme v jeho úplné blízkosti, tak nás může omést prachem. Astmatikům by to mohlo způsobit problém," vysvětlila expertka na počasí Dagmar Honsová. Prachový vír má krátké trvání a výjimečně může dosáhnout výšky vyšší než 100 metrů.

Související obsah

​"Vzniká za jasného dne, kdy je silně prohřátý zemský povrch, od kterého se ohřívá vzduch při zemi, který stoupá a v důsledku větru nebo terénu začne rotovat. Potřeba je i podmínka, kdy teplota vzduchu s výškou klesá," doplnila Honsová. Prachové víry jsou v Česku při slunečném počasí relativně častým jevem.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz