Zajímavosti

Studie zjistila optimální počet dětí. Vyšší může mít neblahý vliv na mozek rodiče

Studie zjistila optimální počet dětí. Vyšší může mít neblahý vliv na mozek rodiče
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

O velké rodině sní mnoho lidí, našemu mozku ale vyšší počet dětí nemusí svědčit. Vyplývá to z výsledků studie, která zjistila, že tři a více dětí mají negativní vliv na kognitivní funkce rodiče v jeho pozdějším věku. Vědci zkoumali lidi z dvou desítek zemí včetně České republiky a zjistili, že tento efekt je nejsilnější v severní Evropě.

Doposud se souvislosti mezi plodností a kognitivními funkcemi nevěnovala velká pozornost. Změnila to studie, která byla nedávno publikována v odborném časopise Demography. Vědci z newyorské Kolumbijské univerzity a pařížské Université Paris-Dauphine totiž zjistili, že mít tři a více dětí má negativní vliv na funkci mozku rodiče v pozdním věku v porovnání s lidmi, kteří mají děti pouze dvě.

Kognitivní funkce jsou jednou z hlavních oblastí lidské psychiky, díky kterým vnímáme svět kolem sebe, reagujeme na něj, zvládáme různé úkony a úkoly. Zahrnují například paměť, pozornost, schopnost zpracovávat informace, schopnost vyjadřovat se a zároveň porozumět sdělení, orientaci v prostoru a další.

Související obsah

​Studie zkoumala starší lidi z dvaceti evropských zemí, včetně České republiky, a Izraele. Všichni účastníci byli starší 65 let a měli alespoň dvě biologické děti. Výsledky ukázaly, že efekt negativního vlivu více dětí na kognitivní funkce byl nejsilnější v severní Evropě, kde vyšší porodnost výrazně zhoršuje finanční situaci tamních rodin.

Narození každého dalšího dítěte s sebou nese značné finanční náklady a zvyšuje se pravděpodobnost, že se rodina dostane na hranici chudoby, což vede ke starostem a nejistotě. Tento faktor může přispívat ke zhoršení kognitivních funkcí.

S každým dalším dítětem se také zpravidla u žen snižuje jejich účast na pracovním trhu a počet odpracovaných hodin. Zapojení do pracovního procesu má přitom pozitivní vliv na kognitivní funkce jak u mužů, tak u žen.

Související obsah

​Na druhou stranu, narození dětí snižuje riziko sociální izolace člověka v pozdějším věku. Ta je klíčovým rizikovým faktorem pro rozvoj demence a zhoršení poznávacích funkcí ve vyšším věku. Výchova dětí ovšem může být stresující a rodiče s více dětmi mohou mít větší množství stresu, méně času na odpočinek a nedostatek spánku, což má opět neblahý vliv na funkci mozku.

"Negativní vliv toho, že máte tři a více dětí, na kognitivní funkce není zanedbatelný. Odpovídá šesti rokům stárnutí," tvrdí jeden z autorů studie profesor Eric Bonsang. Je ale potřeba dalšího výzkumu v této oblasti. "Kromě toho by se budoucí studie měly zabývat potenciálním vlivem bezdětnosti nebo narození pouze jednoho dítěte na kognitivní funkce v pozdním věku," doplnil další autor Vegard Skirbekk, který se specializuje na demografickou analýzu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz