Zahraničí

Údaje z černé skříňky naznačují, že havárii letadla China Eastern někdo způsobil úmyslně

Údaje z černé skříňky získané z trosek letadla Boeing 737-800, které se zřítilo v březnu na východě Číny a při kterém zahynulo všech 132 lidí na palubě, naznačují, že katastrofu způsobil někdo v kokpitu úmyslně, informuje The Wall Street Journal.

Američtí představitelé upírají své podezření na pilota, i když je možné, že do kokpitu mohl vniknout někdo cizí s úmyslem způsobit havárii, uvedl deník s odvoláním na lidi obeznámené s vyšetřováním tragické letecké havárie z 21. března 2022.

Data z černé skříňky naznačují, že někdo v kokpitu pomocí ovládacích prvků způsobil, že se letadlo dostalo do tzv. nosedive, tedy střemhlavého pádu.

Související obsah

Pokud by se tato hypotéza potvrdila, byla by to obrovská úleva pro Boeing, který doposud čelil důkladnému zkoumání svých bezpečnostních postupů po softwarových chybách, které způsobily havárie dvou letadel Boeing 737 MAX, při kterých zahynulo 346 lidí.

Čínské úřady, které stojí v čele vyšetřování, nepoukázaly na žádné mechanické nebo letové problémy letadla a Boeing v důsledku havárie nepracoval na nových bezpečnostních směrnicích, řekli The Wall Street Journal lidé obeznámení s vyšetřováním.

Boeing ani letecká společnost China Eastern zatím na žádost o komentář neodpověděly, ale China Eastern uvedla, že nebyly objeveny žádné důkazy, které by mohly určit, zda došlo k problému s letadlem, a dodala, že letecká společnost nebyla zodpovědná za vyšetřování. China Eastern dodala, že je nepravděpodobné, že by někdo během letu násilím vnikl do kokpitu, a poznamenala, že čínské úřady uvedly, že nikdo z letadla neposlal nouzový kód před tím, než se zřítilo.

Asi hodinu po svém startu na cestě z Kunmingu do Guangzhou se let China Eastern MU5735 dostal do téměř vertikálního klesání. Boeing klesal rychlostí téměř 22 000 stop za něco málo přes minutu, než se zřítilo do pohoří v jihovýchodní Číně. Po tragédii společnost China Eastern na měsíc uzemnila celou svou flotilu boeingů 737-800, aby provedla bezpečnostní inspekci. Úřad pro civilní letectví Číny vydal minulý měsíc předběžnou zprávu o havárii, která stanovila časovou osu incidentu, při kterém zemřelo všech 123 cestujících a devět členů posádky a poznamenala, že řídící letového provozu si před pádem letadla nevšimli ničeho abnormálního.

Na reportáž z Televizních novin o pádu letadla se podívejte ZDE (3/2022):

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz