Domácí

Karel Roden slaví kulatiny. Kterou jeho roli máte nejraději? ANKETA

Karel Roden slaví kulatiny. Kterou jeho roli máte nejraději? ANKETA
29. ročník Febiofestu Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Herec Karel Roden slaví šedesáté narozeniny. Známý je především z filmů Lidice, Hlídač č. 47, Habermannův mlýn, Alois Nebel a Masaryk, proslavil se ale také zahraniční tvorbou. Ve volném čase rád maluje nebo sází stromy. Ohlédněte se za rolemi filmového velikána.

Českobudějovický rodák Karel Roden slaví 18. května šedesáté narozeniny. "Při této příležitosti mu primátor Jiří Svoboda popřál nejen mnoho dalších uměleckých příležitostí, ale také zdraví, dobrou sklizeň vinné révy, invenci při malování a elán do dalších let," napsalo město České Budějovice na svém facebooku.

Roden je předním českým hercem, který si zahrál v několika desítkách tuzemských filmů jako například Čas sluhů, Masseba, Corpus delicti, Don Gio, Pan Tau, Hrad z písku, Král Ubu, Masaryk, Pasti, pasti, pastičky, Dvojrole nebo Kuře melancholik. Svou filmovou kariéru však započal v roce 1983 ve filmu Zámek nekonečno. O rok později se dostal do povědomí diváků díky roli Honzy ve snímku Jak básníci přicházejí o iluze a o tři roky později také v pokračování s názvem Jak básníkům chutná život.

Související obsah

Mezi další významnou roli patří kapitán Tůma z filmu Copak je to za vojáka. Roden si zahrál také v řadě pohádek, jako jsou například Princezna Fantaghiró 2, Dračí prsten, Pták Ohnivák nebo v dramatu Kytice.

V roce 2010 režisér Juraj Herz natočil film Habermannův mlýn, kde hrál Roden přítele německého průmyslníka Habermanna Karla Březinu. O rok později zazářil také ve snímku Alois Nebel, který byl natočený netradiční animační technikou rotoskopie, kdy filmaři nejprve natočili scény s herci a pak byly obkresleny.

Související obsah

Dále se objevil v hlavní roli Josefa Douši ve filmu Hlídač č. 47, což je železniční hlídač, který jednoho dne zachrání mladého muže před skokem pod vlak. Zachráněný muž se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Hlavní roli hrál i ve filmu Lidice, ten byl tak úspěšný, že získal pět nominací na Českého lva.

Související obsah

Zahraniční tvorba

Karel Roden je jedním z mála českých herců, kteří se dokázali prosadit na mezinárodní scéně. V roce 1999 se objevil v prvním zahraničním filmu, a to v italsko-německé minisérii Piráti, kde hrál jednu z důležitých postav pirátské posádky. Jeho první hollywoodskou rolí byl zločinec Emil Slovak v akčním thrilleru 15 minut, kde byl jeho soupeřem Robert De Niro, který si ho údajně pro film sám vybral. Dále se objevil v amerických akčních filmech Blade 2, Neprůstřelný mnich a Hellboy. V komedii Prázdniny pana Beana hrál společně s Rowanem Atkinsonem. V roce 2008 si zahrál ve filmu britského režiséra Guye Ritchieho RocknRolla roli ruského obchodníka Uriho Omoviče. 

 

Související obsah

Ocenění

Roden byl sedmkrát nominován na Českého lva za mužský herecký výkon v hlavní roli a celkem čtyřikrát na cenu za mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Ocenění získal dvakrát – za Hlídače č. 47 a za Masaryka. Dvakrát byl nominován na Cenu české filmové kritiky – jedinou nominaci proměnil v roce 2010 za film Habermannův mlýn.

Roden kromě herectví ale také rád maluje, jezdí na koni nebo sází stromy. Jeho velkou zálibou je také vinařství. Má i vlastní značku vín, kterou nabízí ve vybraných restauracích a vinotékách.

Související obsah

Chvíli randil s Ivanou Chýlkovou, pak s Janou Krausovou. Tu později vystřídala sympatická zubařka Laura Čekanová, se kterou se Roden oženil. Spolu mají dvě děti, dceru Sofii a syna Karla.

Podívejte se na první hudební videoklip, ve kterém si Karel Roden zahrál (4/2020):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz