Zajímavosti

Poslední dar z nebes pro fanoušky. Přání Mekyho Žbirky se konečně splnilo

Než loni v listopadu odešel do hudebního nebe, stihl ještě zpěvák Miro Žbirka nazpívat dvanáct nových autorských písní. Složil je v průběhu posledních dvou let a díky jeho synovi nové hity uslyší i fanoušci. David Žbirka splnil otcovo přání a dokončil album Posledné veci. To uzavírá zpěvákovu více než padesátiletou hudební cestu.

Kateřina Žbirková, její syn David, básník Daniel Havier nebo producent Patrick Fitzroy. Ti všichni ve středu pomohli pokřtít v pražské Galerii Lucerna nejnovější album zesnulého zpěváka Mekyho Žbirky s názvem Posledné veci. Kmotrou se stala zpěvačka Katarína Knechtová, která zasypala desku bílými okvětními plátky růže. Připomněla tak jeden z nejslavnějších hitů Mira Žbirky, píseň Biely kvet.

Nové album Mira Žbirky má být důstojným zakončením jeho více než padesát let trvající kariéry. Obsahuje dvanáct nových Žbirkových autorských písní. Pracoval na nich poslední dva roky, nazpíval je krátce před svou smrtí.

Čtyři texty pocházejí od básníků Joža Urbana, Václava Hraběte a Daniela Haviera. Nejvíce už nyní boduje duet otce se synem – skladba Nejsi sám. 

Související obsah

Právě syn David se zasadil o dokončení díla. Spolu s anglickým producentem Patrickem Jamesem Fitzroyem album nahráli v londýnském studiu Kok, které sídlí ve čtvrti Musswell Hill. Právě odtud pocházela Mekyho matka. Vlastníkem studia je Ray Davies, lídr Mekyho oblíbené kapely The Kinks.​ S výrobou alba pomáhal Christian Wright, na jednotlivých skladbách se podílela celá řada hudebníků.

"Cítím hlavně úlevu, protože to byl projekt, nad kterým jsem přemýšlel každý den od konce roku 2021 až doposud. Takže cítím úlevu, že je to konečně hotové a že to snad dobře dopadlo," přiznal agentuře TASR producent alba David Žbirka. "Od začátku bylo jasné, že album bude bohaté a pestré, ale rozhodně jsem se měl co učit," zhodnotil dílo.

"Být kmotrou Mekyho alba je hlavně obrovská pocta a já jsem šťastná, že jí mohu být. Meky mi zavolal, abych s ním zpívala některé jeho písně, velmi často jsem byla jako host, když jsme zpívali Baladu o poľných vtákoch. Potom si jednoho dne řekl, proč my stále s Katkou zpíváme mé písničky, už bych s ní měl mít i duet," zavzpomínala Katarína Knechtová a dodala, že přátelství spolu budovali roky.

A hrdá na výsledek je i vdova Katka Žbirková. "Musím říct, že jsem velmi pyšná, u Mekyho jsem byla zvyklá, že je skvělý, má skvělé skladby a že to vždy dotáhne do konce. Ale u Davida mě to překvapilo i potěšilo, že to zvládl a ne že to zvládl tak, že dal něco dohromady. Ale že to zvládl tak kvalitně. Dostávám gratulace od hudebních publicistů, kteří už to slyšeli. Velmi mě to těší a věřím, že Meky by byl šťastný, kdyby to viděl," dodala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz