Zajímavosti

Záhada ztracených druhů: Tato zvířata už dlouho nikdo neviděl, možná již neexistují

Záhada ztracených druhů: Tato zvířata už dlouho nikdo neviděl, možná již neexistují
Čínský sladkovodní delfín je zřejmě vyhynulý Zdroj: Profimedia

První mezinárodní studie svého druhu identifikovala přes 560 obratlovců, kteří zmizeli z povrchu zemského, ale zatím nebyli klasifikováni jako vyhynulí. Je ale více než pravděpodobné, že mnohé z těchto živočišných druhů skutečně vymřely a člověk je už nikdy nespatří. Velkou měrou k tomu přispěla právě lidská aktivita.

Na rozsáhlé studii, která byla publikována v odborném časopise Animal Conservation, se podíleli vědci z Německa, Velké Británie, Kanady a Belgie. V rámci ní výzkumníci prověřili informace o téměř 33 tisících druhů z Červeného seznamu ohrožených druhů IUCN. Identifikovali nakonec 562 obratlovců, kteří jsou považováni za tzv. ztracené druhy.

Jedná se o živočichy, které už dlouhá desetiletí nikdo nespatřil. V některých případech byli jejich zástupci viděni naposledy dokonce v 19. století, poté se po nich země slehla. Tyto druhy jsou na červeném seznamu většinou uváděny jako kriticky ohrožené, a pokud se nic nezmění, pravděpodobně se časem přesunou do kategorie vyhynulých.

Související obsah

​Více než sedm desítek z nich červený seznam dokonce eviduje jako "pravděpodobně vyhynulé". Nejvíce ztracených obratlovců patří mezi plazy (257), následují je obojživelníci (137), savci (130) a ptáci (38). Většina z nich pochází z tropických oblastí, které jsou typické obrovskou biodiverzitou. Na prvních místech jsou Indonésie, Mexiko a Brazílie.

"Skutečnost, že většina těchto ztracených druhů se vyskytuje v tropických zemích s megadiverzitou, je znepokojující vzhledem k tomu, že v těchto zemích se v nadcházejících desetiletích očekává nejrozsáhlejší vymírání druhů," konstatoval hlavní autor studie zoolog Thomas Martin.

"Doufáme, že tato jednoduchá studie přispěje k tomu, že se na tyto ztracené druhy zaměříme při budoucím pátrání," doplnil doktorand a spoluautor studie Gareth Bennett. Podle vědců by se měl výzkum zaměřit na tzv. hotspoty, tedy místa, se kterými jsou ztracené druhy spojené. Bude zapotřebí více finančních prostředků na terénní výzkumy, které buď znovuobjeví tato zvířata, anebo dospějí k tomu, že už jsou vyhynulá.

Související obsah

Sladkovodní delfín nebo stromový klokan

Jedním z druhů, o kterém se neví, jestli stále existuje, je například delfínovec čínský. Jedná se o sladkovodního delfína s nápadně dlouhou a úzkou tlamou, který žil pouze v jedné řece a jednom jezeře v Číně. Na červeném seznamu je veden jako kriticky ohrožený druh a předpokládá se, že zřejmě již vyhynul.

Podobný osud pravděpodobně postihl i holubici hnědou, která žila pouze na jednom filipínském ostrově. Naposledy byla spatřena na konci 19. století. Od roku 1890 nikdo neviděl také chřástala novokaledonského, nelétavého ptáka, který připomíná maličkou kachnu. Je pravděpodobné, že ho vyhubily kočky, krysy nebo prasata, které na ostrov zavlekli lidé.

Už téměř sto let také nebyl spatřen druh klokana stromového, jehož domovem byla, nebo stále je, Indonésie. Na vlásku visí i osud guerézy slečny Waldronové. Tato malá opička byla jedním z prvních primátů, o kterém se hovořilo jako o vyhynulém. Na přelomu tisíciletí se ale objevily důkazy, které naznačují, že by menší populace mohla žít na jihovýchodě Pobřeží slonoviny na západě Afriky. Od roku 1978 ji ale nikdo neviděl. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz