Zahraničí

V Teheránu zastřelili plukovníka Íránských revolučních gard

V Teheránu zastřelili plukovníka Íránských revolučních gard
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Vysoce postaveného člena íránských revolučních gard zastřelili v neděli před jeho domem v Teheránu zatím neznámí ozbrojenci na motorce, informuje POLITICO s odkazem na íránskou státní televizi. Ačkoli revoluční gardy o smrti Hassana Sayyada Khodaeiho zatím poskytly jen minimum informací, z jeho zabití, ke kterému došlo za bílého dne v srdci íránského hlavního města, obvinily útočníky spojené s USA a Izraelem.

V neděli íránské Islámské revoluční gardy uvedly, že "prvky spojené s globální arogancí" – s odkazem na USA a jejich spojence, včetně Izraele – jsou zodpovědné za "teroristický čin", který si vyžádal Khodaeiho život.

Toto obvinění, stejně jako bezprecedentní způsob provedení atentátu, může ukazovat na možnost spojení s dalšími vraždami v Íránu spáchanými útočníky na motorkách, které byly dříve připisovány Izraeli. Zabití plukovníka Sayyada Khodaeie se tak stalo nejsledovanější vraždou v Íránu od listopadu 2020, kdy byl zabit špičkový jaderný vědec Mohsen Fakhrizadeh.

V prohlášení zveřejněném na svých webových stránkách gardy uvedly, že Khodaei "byl zavražděn při ozbrojeném útoku provedeném dvěma motocyklisty na ulici Mojahedin-e Eslam v Teheránu" před jeho domem. Podle státních médií plukovník Khodaei zemřel ve svém automobilu poté, co něj útočníci výpalili pět ran.

Khodaei byl státní agenturou identifikován jako tzv. "obránce svatyně", což je výraz pro Íránce, kteří bojují proti extremistické skupině Islámský stát v Sýrii a Iráku v rámci elitní jednotky Quds, která dohlíží na zahraniční operace. Podobný osud potkal i generála Qasema Sulejmáního, který vedl síly Quds. Ten byl zabit při útoku amerického dronu v iráckém hlavním městě Bagdádu v lednu 2020.

Související obsah

​O Khodaeiovi bylo veřejně dostupných jen málo informací, protože důstojníci Quds provádějí tajné vojenské mise podporující Hizballáh, libanonskou militantní skupinu a další milice v Sýrii a Iráku.

Během několika hodin od vraždy dorazil na místo činu teheránský prokurátor, aby se ujal vyšetřování a policii vyzval, aby co nejdřív zatkla pachatele. Intenzita vyšetřování Podle POLITICO svědčí o významnosti postavení, které Khodaei zastával ve struktuře zámořských operací gard. Státní televize bez dalších podrobností uvedla, že bezpečnostní síly podezřelé útočníky pronásledovaly.

Přibližně ve stejnou dobu státní média uvedla, že bezpečnostní síly revolučních gard odhalily a zatkly členy izraelské zpravodajské sítě působící v Íránu, aniž by upřesnily, zda mají nějakou souvislost s vraždou Khodaeiho.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz