Domácí

Lidé z Kramolína na Třebíčsku se bouří proti ubytování uprchlíků. Sepsali petici

Skupina asi 30 romských uprchlíků je nyní v Kramolíně u Třebíče. Tamní obyvatelé s tím ale nesouhlasí. Proti jejich přesunutí do areálu ministerstva obrany sepsali dokonce petici. Dostali pak přislíbeno, že by se současný počet uprchlíků neměl navyšovat.

Jde o jednu rozvětvenou rodinu, tedy celkem 24 lidí, z toho pět žen a 19 dětí. V kramolínském rekreačním objektu ministerstva obrany jsou od víkendu. "Jedna rodina, čtyři sestry a jedna ve vysokém stupni těhotenství, ta bude rodit," vysvětlila obyvatelka obce Kramolín a signatářka protiuprchlické petice Jiřina Štefaňáková.

Tamní obyvatelé proti přesunutí romských ukrajinských uprchlíků do obce Kramolín sepsali nesouhlasnou petici a dostali přísliby, že se stávající počty utečenců nebudou navyšovat. "Nebudou tam muži a bude se o ně starat organizace Romodrom a Správa uprchlických zařízení," přiblížila Štefaňáková.

Související obsah

Během pondělí a úterý všichni projdou kompletní zdravotnickou prohlídkou a až poté budou moci mimo oplocený areál. V pondělí jim přivezli i léky. O celou skupinu uprchlíků se bude starat český zdravotnický personál.

"Je to skupina, která pět až šest dní byla v Jihlavě. Nebyly s ní žádné problémy. Lidé mají standardní hygienické i sociální návyky," řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).

Jak dlouho tam bude skupina uprchlíků ubytovaná, zatím není rozhodnuto. Může jít o týdny, ale i několik měsíců. Policie je připravena v případě problémů v Kramolíně a okolí posílit hlídkovou činnost.

Desítky romských uprchlíků jsou stále i na pražském Hlavním nádraží:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz