Zahraničí

Příliš drahá paliva? Němci našli způsob, jak jezdit za devět eur měsíčně. ANKETA

Se zdražováním pohonných hmot a rostoucí inflací se potýkají lidé i v Německu. Místní železniční dopravce Deutsche Bahn společně s dalšími firmami však přišel na způsob, jak obyvatelům finančně ulevit. Od pondělí mají lidé možnost cestovat po celé zemi v přepočtu za 220 korun na měsíc. Stačí jim využít veřejnou dopravu.

Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) a další přepravní firmy začaly v pondělí prodávat měsíční jízdné za devět eur, v přepočtu tedy za 220 korun. Využít speciální lístek mohou lidé v červnu, červenci a srpnu. Jde o součást vládního balíčku opatření, který je reakcí na stoupající inflaci a vysoké ceny pohonných hmot.

Podle DB je zájem o lístky enormní. Už v ranních hodinách společnost přes internet prodala okolo 50 tisíc jízdenek, informovala agentura DPA.

Lístky na cestování mohou lidé využít celostátně na všech trasách a ve všech prostředcích městské hromadné dopravy (jako RB, RE, U-Bahn, S-Bahn, autobus, tramvaj). Počet jízd je přitom neomezený. Jízdenka naopak neplatí v dálkových vlacích a v autobusech.

Související obsah

​"Mnoho detailů o devítieurové jízdence se v současnosti ještě domlouvá. Na základě aktuálního stavu dostupných informací jsme sestavili nejčastější dotazy a odpovědi. Ty jsou průběžně aktualizovány a doplňovány. Ještě může dojít ke změnám," upozorňuje železniční společnost.

Opatření má nejen ulevit peněženkám místních obyvatel, ale i zatraktivnit veřejnou dopravu a v neposlední řadě také pomoci dopravcům během letních měsíců kompenzovat ztráty. Novinka bude financovaná z vládních zdrojů. Stát na opatření vyčlení 2,5 miliardy eur.

Vládní kabinet schválil mimo jiné i snížení koncových cen benzínu a nafty prostřednictvím daňových úlev. Chce tak dostat ceny pohonných hmot opět na úroveň jako před krizí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz