Zahraničí

Zemřel architekt Hvězdy smrti. Autorovi lodí z Hvězdných válek bylo 90 let

Zemřel architekt Hvězdy smrti. Autorovi lodí z Hvězdných válek bylo 90 let
Colin Cantwell Zdroj: Profimedia

Ve věku 90 let zemřel americký designér Colin Cantwell. Specialistu na filmové efekty proslavila především jeho práce na Hvězdných válkách. Cantwell byl totiž autorem ikonické Hvězdy smrti i mnoha dalších slavných vesmírných lodí z legendární filmové série.

V sobotu 21. května zemřel americký designér a umělec Colin Cantwell. Bylo mu 90 let. Odchod Cantwella oznámila na facebooku jeho partnerka Sierra Dallová. "Colin Cantwell zemřel poklidně ve svém domě po mém boku. Bude nám všem chybět," sdělila Dallová.

Cantwella nejvíce proslavila jeho práce na proslulých Hvězdných válkách. Už v roce 1975 vyrobil první modely ikonických vesmírných lodí, které tuto sci-fi sérii proslavily. Nejznámějšími z nich jsou slavná Hvězda smrti i pašerácká loď hlavních hrdinů Millenium Falcon. Kromě nich také navrhl lodě Galaktického impéria Star Destroyer i rebelské X-wingy.

Související obsah

Vedle práce na nestárnoucích Hvězdných válkách se Cantwell podílel i na umělecké tvorbě pro další kultovní sci-fi filmy. Pracoval například na zvláštních efektech pro film 2001: Vesmírná odysea nebo jako technický konzultant u filmu Blízká setkání třetího druhu.

Cantwell však měl zkušenosti i se skutečnými cestami do vesmíru. Před svou prací v Hollywoodu si totiž splnil dětský sen prací v NASA v Laboratoři proudového pohonu. V roce 1969 dokonce posílal televizní stanici CBS informace z přistání na Měsíci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz