Zahraničí

Američané nemají kojeneckou výživu. Zachránit je má letecký most z Evropy

Spojené státy se potýkají s akutním nedostatkem kojenecké výživy. Prezident Joe Biden kvůli tomu obnovil zákon o válečné výrobě a starosta New Yorku vyhlásil stav nouze. Za prázdnými regály stojí uzavření továrny, která vyráběla více než polovinu americké produkce náhražky mateřského mléka. Dvě děti totiž po podání výživy od této firmy zemřely.

Devítiměsíční Elliana ani netuší, jaké překážky musí její matka Erica teď překonávat, aby jí zajistila výživu a úsměv na tváři.

"Nemůžu tohle dělat pořád. Nemůžu pořád obíhat deset různých obchodů každý měsíc, abych pro ni našla výživu. Ale co jiného mi vlastně zbývá?" ptá se zoufalá Erica Lopezová.

"Pro Američany to je velký šok, zejména pro Američanky. A je to také velké zklamaní. Protože oni na to prostě nejsou zvyklí. Dovedu si představit představit, že to české matky už dřív zažily, zvlášť ty, co měly děti za socialismu. Ale my jsme byli na nedostatek zvyklí, ale Američané prostě na nedostatek zvyklí nejsou," míní Jana Ciglerová, zpravodajka Deníku N v USA.

Související obsah

Erica tak stejně jako miliony dalších Američanek musí hledat náhražky. Některé matky se pokouší kojení znovuobnovit, jiné kojit nepřestávají, i když to už plánovaly. A roste i poptávka po dárkyních mateřského mléka.

"Vidím ale také, co se děje ve facebookových skupinách amerických žen, které si vyměňují rady, co dělat, aby ho mohly porcovat méně. Někteří rodiče, kteří si nakoupili mléka do zásoby, je předprodávají. Jiní prosí v televizi. A ještě je to situace, kdy jsou ohrožená malá miminka, ti nejzranitelnější z nás. Občas je to až smutné," dodala Ciglerová.

Prezident Joe Biden spustil speciální armádní operaci. Vojákům nařídil, aby výživu dováželi do Ameriky leteckým mostem z Evropy. Obnovil také zákon o válečné výrobě. Vláda tak teď může nutit firmy vyrábět, jako by byla země v ohrožení.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz