Zahraničí

Testování jen tak neskončí. Švýcaři přišli s PCR testy na opičí neštovice

Testování jen tak neskončí. Švýcaři přišli s PCR testy na opičí neštovice
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Opičí neštovice se začínají hojně šířit Evropou a první dva případy hlásí už i Česká republika. Švýcarská farmaceutická společnost přišla krátce po vypuknutí nákazy s PCR testy, které nemoc dokážou odhalit.

Farmaceutická společnost Roche ve spolupráci s dceřinou firmou TIB Molbiol vyvinula tři testovací soupravy. Podle odborníků mají být určené pro výzkumné pracovníky ve většině zemí po celém světě, píše portál RTE.

První testovací souprava detekuje viry rodu Ortopoxvirus. Do tohoto rodu se řadí kromě opičích neštovic také původce pravých neštovic nebo virus kravských neštovic. Druhý test pak detekuje pouze viry opičích neštovic, konkrétně západoafrický a středoafrický kmen. Třetí souprava odhaluje jak viry rodu Ortopoxvirus, tak opičí neštovice.

Související obsah

"Společnost velmi rychle vyvinula novou škálu testů, které zjišťují virus opičích neštovic a pomáhají sledovat jeho šíření a vývoj epidemické situace," citoval portál GlobeNewswire šéfa diagnostiky firmy Thomase Schineckera.

Podle Schineckera jsou právě různé diagnostické pomůcky klíčové. "Jsou rozhodující při reagování. A nakonec i při zvládání nových výzev v oblasti veřejného zdraví, protože se díky nim mohou rychleji zavést opatření, jako je například trasování nebo léčba," dodal. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že k 22. květnu eviduje více než 200 potvrzených nebo podezřelých případů výskytu opičích neštovic ze 16 států mimo země v západní a střední Africe. Právě PCR testy jsou podle expertů z WHO důležité vzhledem k jejich citlivosti a přesnosti.

Jak se můžeme nakazit opičími neštovicemi? Podívejte se na rozhovor s virologem Jiřím Černým:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz