Domácí

Do Třeště na Jihlavsku chtějí přestěhovat romské uprchlíky z Ukrajiny. Místní nesouhlasí

Lidé z Třeště na Jihlavsku a okolí nesouhlasí se záměrem ministerstva vnitra přestěhovat romské ukrajinské uprchlíky do tamního bývalého vojenského areálu. Místním se nelíbí hlavně to, že jim o tom dopředu nikdo neřekl.

Starší betonový objekt obehnaný vysokou zdí a plotem. Právě tam by se mohly přesunout desítky romských uprchlíků. Jde o bývalý vojenský areál uprostřed lesů, který má teď v držení Policie ČR a nachází se asi kilometr a půl od Třeště.

"Má být využíván pro ukrajinské uprchlíky. V tuto chvíli se hovoří o romských ukrajinských uprchlících," uvedl starosta Třeště Vladislav Hynk (KDU-ČSL).

Související obsah

V budově jsou podle informací TV Nova pokoje pro asi 50 uprchlíků a také třeba společenská místnost. Aktuálně se tam provádějí poslední úpravy před příjezdem uprchlíků.

S přestěhováním místní nesouhlasí. Například dvě rodiny, které bydlí na samotě jen pár stovek metrů od areálu. "Nejsem rád. Bude se to tady courat všechno, ať si je vezmou zpátky," říká Jaroslav Závodský.

"Jistě, štve mě to. Asi nějaké opatření budu muset udělat. Zabezpečit majetek tady okolo chalupy," komentuje situaci Václav Rod.

Lidem z Třeště a okolí nejvíc vadí, že jim nikdo nic předem neřekl. Většina z nich není s rozhodnutím spokojená a má z nově příchozích obavy. "Bojíme se, tady nám stačí ti, co tu jsou," řekla jedna z obyvatelek. "Není to správné, proč by tady měli být? Ať jsou někde jinde," dodala.

"Když se budou chovat slušně, tak proč se bát," reagovala naopak další žena. "Když tam bude někdo ubytován, tak to budou maminky s dětmi do 12 let," dodal starosta Hynk.

Čtyřiadvacet ukrajinských romských uprchlíků už před pár dny ubytovali v rekreačním zařízení ministerstva obrany v Kramolíně na Třebíčsku. Šlo o matky s dětmi. Ani tam je však místní nechtěli.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz