Zajímavosti

Život se psy může být dobrý pro zdraví. U dětí snižuje riziko vážného onemocnění

Život se psy může být dobrý pro zdraví. U dětí snižuje riziko vážného onemocnění
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

O psech často hovoříme jako o nejlepším příteli člověka. Vědci nyní zjistili, že mohou být navíc pro lidské zdraví prospěšní. Podle nové studie totiž děti, které žijí v domácnosti se psem, mají zdravější střeva a je méně pravděpodobné, že se u nich rozvine Crohnova choroba.

Nadměrná hygiena u dětí vede podle vědců z kanadského Toronta ke zhoršování imunitního systému. "Nedostatek mikrobů v raném věku může způsobit nedostatečnou imunitní regulaci vůči mikrobům v životním prostředí," citoval portál Daily Mail lékaře Williamse Turpina.

Výzkumníci zjistili, že přítomnost psa v rodině může naopak povzbuzovat imunitní systém dětí a chránit je před Chrohnovou chorobou (pozn. red. chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu).

Související obsah

Zánět se nejčastěji vyskytuje v poslední části tenkého nebo tlustého střeva. Může však postihnout kteroukoli část trávicího traktu. Vědci proto zkoumali, zda skutečnost, že někdo vyrůstá v domácnosti se psem, ovlivňuje riziko vzniku tohoto onemocnění.

Experti využili údaje 4 300 příbuzných lidí s touto diagnózou. Analyzovali například rodinné poměry respondentů či přítomnost psů, koček nebo jiných zvířat v domácnosti, počet koupelen, konzumaci nepasterizovaného mléka nebo vody ze studní.

Ze studie vyplývá, že děti, které žily v období od pěti do 15 let se psem, měly zdravá střeva a dobrý imunitní systém. Jde o faktory, které podle odborníků pomáhají chránit před Crohnovou chorobou, píše portál Science Daily.

"Podobné výsledky jsme však nezaznamenali v případě kontaktu s kočkami, i když se snažíme zjistit, proč to tak je," vysvětlil Turpin. Důvodem může být podle něj skutečnost, že majitelé psů s nimi chodí častěji ven nebo žijí v oblastech, kde je více zeleně. Dobrou střevní mikroflóru měli navíc také lidé, kteří žili s více než třemi členy rodiny v prvním roce svého života.

Lidé kupují psy ze zahraničí. Často se stanou obětí podvodu (04/2022):

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz