Zahraničí

Změna ve vyplácení důchodů! Týkat se bude řady Čechů

Změna ve vyplácení důchodů! Týkat se bude řady Čechů
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Už od začátku července se změní pravidla pro vyplácení důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Změna podmínek se bude týkat všech českých důchodců, kteří žijí v zahraničí.

Úřad přistoupil ke změně s ohledem na to, že nejen v Česku, ale i v dalších zemích světa se rozvolnila nebo úplně zrušila opatření v souvislosti s pandemií koronaviru.

"Počínaje datem 1. 7. 2022 bude ČSSZ opět standardně vyžadovat, aby vlastnoruční podpis důchodce na tiskopisu 'Potvrzení o žití' byl úředně ověřen," informovala na webu Česká správa sociálního zabezpečení.

Související obsah

Potvrzení budou muset penzisté zasílat buď v listinné podobě poštou, nebo v elektronické formě prostřednictvím datové schránky či e-mailu. "Jeho přílohou bude naskenované 'Potvrzení o žití', podepsané uznávaným elektronickým podpisem," přiblížila ČSSZ.

Změna se týká důchodců, kteří žijí v zahraničí. Těm úřad umožní zasílat tiskopis bez úředního ověření vlastnoručního podpisu už jen do 30. června 2022. Vícejazyčné formuláře "Potvrzení o žití" jsou k dispozici zde.

​Vláda schválila mimořádnou valorizaci důchodů. Podívejte se na tiskovou konferenci:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz